BIOR: Iedzīvotāji ziņojuši par vairāk nekā 100 šķēršļiem Latvijas upēs; atklāta nereģistrēta HES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Ar Latvijas iedzīvotāju aktīvu līdzdalību valsts zinātniskā institūta “BIOR” organizētajā pētījumā ir ievākta informācija par vairāk nekā 100 šķēršļiem Latvijas upēs, informēja institūta sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Dimante.

Izmantojot mobilo aplikāciju dabasdati.lv, iedzīvotāji visu vasaru informēja par zivīm grūti pārvaramiem šķēršļiem, piemēram, aizsprostiem un to paliekām, caurtekām, cilvēku veidotiem ūdenskritumiem.

“BIOR” vadošais pētnieks Didzis Ustups uzsvēra, ka divu mēnešu laikā ziņots par vairākiem līdz šim zinātniekiem nezināmiem aizsprostiem, to paliekām un citiem šķēršļiem:

"Būtiskākais atradums ir nereģistrētas hidroelektrostacijas (HES) atrašana uz Aronas upes. Par šo šķērsli informētas atbilstošās valsts un pašvaldības iestādes. Tāpat saņemta informācija par mazākiem līdz šim neapzinātiem šķēršļiem."

Šobrīd zinātnieki saņemto informāciju apkopo un tuvākajā laikā nozīmīgākos šķēršļus apsekos dabā, veicot mērījumus, un novērtēs to ietekmi uz upi un zivju migrāciju.

“BIOR” vadošie pētnieki aicināja arī turpmāk, dodoties pārgājienā gar upi, laivojot vai makšķerējot, mobilajā aplikācijā dabasdati.lv atzīmēt vietu ar novērotajiem vai uzietajām grūti pārvaramām caurtekām zivīm, piemēram, aizsprostiem, aizsprostu paliekām, bebru aizsprostiem, ūdenskritumiem.

Ievāktā informācija tiks izmantota Latvijas Vides aizsardzības fonda finansētajā upju inventarizācijas projektā, kurā vērtēs upju esošo un potenciālo nozīmi zivju sugu daudzveidībai un saimnieciski izmantojamo zivju resursu saglabāšanai. Projekta rezultāti ļaus veikt zinātniski pamatotu upju apsaimniekošanas pasākumu plānošanu un palielināt upju atjaunošanas pasākumu efektivitāti.

Nozīmīgāko mazāko šķēršļu nojaukšanu būs iespējams īstenot, piesaistot finansējumu no "Life GoodWater IP" mazo grantu programmas vai Zivju Fonda, savukārt risinājumi lielākiem šķēršļiem tiks meklēti valsts programmu ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti