Dienas ziņas

Šoferi savas prasmes pārbauda trasē

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Baltijas jūrā ielaiž zoodārzā izārstētu roni

Baltijas jūrā ielaiž zoodārzā izārstētu roni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Piektdien ventspilnieki bija pulcējušies pludmalē, lai vērotu, kā Baltijas jūrā atkal atgriežas ronis Arnolds. Pavasarī novājināts pelēkais ronēns tika atrasts Majoru pludmalē, no kurienes tika nogādāts uz Rīgas Zooloģisko dārzu, lai palīdzētu viņam atlabt.

Ronis Arnolds Ventspilī no Rīgas zoodārza šodien ieradās pārnēsājamā kastē, no kuras nemaz nesteidzās izkāpt. Un arī uz jūru reiz savvaļā dzimušais ronēns nemaz nesteidzās.

To, kā ronis dodas atpakaļ jūrā, bija ieradušies vērot arī skolēni. Dzīvnieks nervozēja un izdeva draudīgas skaņas.

"Arī jūra, protams, ir sveša," skaidroja Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns. "Vide sveša, vieta sveša. Viņš sākumā, protams, iepazīstoties pagaršoja arī ūdeni, smaržu ieelpoja, jo tās arī ir ir pilnīgi svešas, citādākas."

Pelēko roni Arnoldu uz Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu šogad aprīlī atveda Dabas aizsardzības pārvaldes inspektors no Majoru pludmales. Mazulis tika atrasts novājināts un ar brūci ap aci. Ronim bija liels svara zudums, tādēļ bija nepieciešama rehabilitācija.

Sākotnēji dzīvnieks atteicies sadarboties ar zoodārza speciālistiem, taču pacietīgi turpinot ārstēšanu  izdevās viņu atveseļot.

"Viņš sāka patstāvīgi ēst un tad, ejot uz arvien lielākiem baseiniem, iemācījās pats peldēt," atcerējās Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza Izglītības un zinātnes nodaļas vadītāja Rebeka Šķērstiņa. "Kā numur viens spītnieka titulā nokļuva līdz situācijai, kur mēs varējām viņam dot iespēju atgriezties jūrā. Pēdējos mēnešus viņam arvien mazāk bija kontakts ar cilvēku, lai viņš to tomēr asociē ar kaut kādām briesmām un piesardzību, lai viņš nenāktu diedelēt.

Viņam arvien mazāk deva zivis, lai viņš cilvēku neasociētu ar pārtiku, lai viņš pats ķertu zivis un attīstītu muskuļus, kas nepieciešami peldēšanai lielos viļņos. Tādos, kādi ir arī šodien."

Zoodārza speciālisti uzskata, ka šobrīd jūras dzīvnieks ir gatavs atgriezties ierastajā vidē, jo roņa svars sasniedzis 40 kilogramu, viņam izveidojusies pietiekami bieza tauku kārta, kas palīdzēs nesalt ziemas periodā. Pieredze liecina, ka savvaļas roņi labi iedzīvojas Baltijas jūrā arī pēc zoodārzā pavadītā perioda. To var izsecināt pēc pieredzes ar citiem eksemplāriem, kuriem tika ieaudzēti mikročipi, lai sekotu roņa gaitām jūrā.

Roņu uzturēšanu un ārstēšanu Rīgas Zooloģiskajā dārzā ar finansiālu palīdzību jau gandrīz desmit gadus atbalsta Ventspils pilsēta.

"Skaidrs, ka zoodārzu apmeklē visas Latvijas bērni un tajā skaitā arī Ventspils bērni," norādīja Ventspils valstspilsētas domes priekšsēdētājs  Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij"). "Tikko zoodārza pārstāvis teica: "Ventspils ir roņu pilsēta!" Visi novēl, lai viņam ir labs ceļš un lai viņš iedzīvojas mūsu jūrā. Svarīgi, lai viņš neaiztiek arī zvejnieku tīklus."

No Ventspils ostas, dodoties dziļāk jūrā ar robežsardzes kuģi, dabiskajos dzīves apstākļos atgriezti jau vairāki roņu mazuļi. Šoreiz ronītis Arnolds jūras plašumos devās tieši no publiskās pludmales.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti