Pēcpusdiena

Arī Latvijā no tirdzniecības jāatsauc «Mars» ražotos šokolādes batoniņus

Pēcpusdiena

Ventspils novadā nozagtas ceļa zīmes

Mājsaimniecības var brīvprātīgi pieteikties radona gāzes bezmaksas mērījumiem

Aicina pieteikties radona mērījumu veikšanai mājoklī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

Līdz 11.martam iespējams brīvprātīgi pieteikties bezmaksas radona mērījumu veikšanai mājsaimniecībā, aizpildot elektronisko pieteikuma anketu, vēsta Valsts vides dienestā (VVD). Radonu iespējams izmērīt tikai ēkas pirmajā stāvā vai apdzīvojamās puspagraba telpās. 

Iepriekš ziņots par VVD iecerēto projektu, mērīt radona daudzumu mājsaimniecībās, kuru realizēs VVD Radiācijas drošības centrs (RDC) un VSIA“Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC). Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur nav izpētīts, cik liels ir radona starojums, ko saņem iedzīvotāji.

Pētījuma mērķis ir novērtēt situāciju Latvijā un apzināt teritorijas ar iespējamu paaugstinātu radona līmeni. Līdz 2018.gadam valstij jāizstrādā radona kontroles rīcības plāns, kas paredz dažādu ieteikumu sniegšanu radona līmeņa kontrolei ēkās un dzeramajā ūdenī, kā arī pasākumus radona līmeņa samazināšanai vietās, kur tas ir nepieciešams.

Bezmaksas radona mērījumu veikšanai ir pieejams ierobežots detektoru skaits, norāda RDC. 

Lai nodrošinātu vienmērīgu mērījumu veikšanu visā Latvijas teritorijā, centrs izvērtēs anketās norādīto informāciju un sazināsies ar 500 mājsaimniecībām par iespēju organizēt radona testu līdz 2016.gada decembrim.

“Ņemot vēra Latvijas teritorijas ģeoloģisko uzbūvi, radona izplatības problēma mūs skar salīdzinoši maz, tomēr nav izslēgts, ka arī Latvijā varētu būt vietas, kurās radona līmenis mājokļos ir paaugstināts. Līdz šim Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, radona gāzes mērījumi dzīvojamās ēkās tik plašā mērogā nav veikti. RDC rīcībā nav pietiekoši datu, lai izdarītu secinājumus par situāciju valstī kopumā,” RDC direktore Dace Šatrovska skaidroja radona mērījumu nepieciešamību.

Projektu “Radona gāzes mērījumi Latvijas mājsaimniecībās 2016.gadā” finansē Starptautiskā atomenerģijas aģentūra. Pētījuma rezultātus VVD plāno prezentēt 2017.gada pavasarī, kad tos būs apkopojusi Zviedrijas laboratorija. Mērījumu veikšana vienai mājsaimniecībai izmaksā aptuveni 20 eiro.

Tāpat radona gāzes mērījumi ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu šogad notiks arī 160 Latvijas lielākajos dzeramā ūdens ieguves un piegādes objektos. Par mērījumu veikšanu un datu apkopošanu atbildīgs VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs".

Jau zināmi analīžu rezultāti Talsu un Jelgavas ūdens ieguves un piegādes objektos ņemtajiem paraugiem, 25.februārī paziņoja LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone. Radona koncentrācija šajos objektos nepārsniedz Ministru kabineta (MK) noteikumos noteikto normu 100 bekereli/litrā (Bq/l) .

Radona līmenis dzeramā ūdens paraugos fiksēts robežā no 4,2 līdz 12,0 Bq/l.

Radons ir gāze bez krāsas un smakas, kas ir 7,5 reizes smagāks par gaisu un kas šķīst ūdenī. Viens no galvenajiem radona gāzes avotiem ir zemes dzīles –  derīgie izrakteņi. Radons ir dabiskais starojuma avots, un tas veidojas neatkarīgi no cilvēka darbības. Radons sastopams dzeramā ūdens urbumos, kā arī ēkās. Tādēļ būtiski ir noskaidrot tā koncentrāciju, lai nepieciešamības gadījumā to samazinātu, jo tas palielinātā koncentrācijā var radīt risku cilvēka veselībai.

Viena no VVD funkcijām ir īstenot radiācijas drošības un kodoldrošības uzraudzību un kontroli Latvijas Republikā. Viena no LVĢMC funkcijām ir īstenot radioaktīvo vielu monitoringu ūdenī atbilstoši Vides monitoringa programmai.

Radona gāze veido 50 procentus no visa jonizējošā starojuma, ko cilvēks saņem gada laikā. Tā pārsvarā koncentrējas ēku pagrabos un pirmajos stāvos. Radona ilgstoša iedarbība var izraisīt plaušu vēzi. Latvijai līdz 2018.gadam jāizstrādā plāns radona kontrolei ēkās un dzeramajā ūdenī un ieteikumi tā samazināšanai vietās, kur radons konstatēts paaugstinātā daudzumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti