Dienas ziņas

Vidzemē lauksaimnieki sāk gatavot lopbarību

Dienas ziņas

Vējš posta Siguldas novadu

Mazajā Baltezerā ielaisti 25 000 līdaku mazuļu

Ādažu novada ezeros ielaisti 32 500 līdaku mazuļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ādažu novadā divos ezeros 19.jūnijā ielaisti 32 500 līdaku mazuļi – 25 000 līdaku mazuļi Mazajā Baltezerā un 7500 – Dūņezerā, liecina informācija novada mājaslapā. Makšķernieku iecienītajā Mazajā Baltezerā zivju resursi papildināti jJau otro reizi. Pagājušajā gadā ielaisti zandarti, bet šogad ezers kļuva bagātāks par 25 000 līdaku mazuļu. Nākamgad, kad būs izstrādāti ezera ekspluatācijas noteikumi, bez kuriem nevar saņemt Zivju fonda  finansējumu, plānots zivju mazuļus ielaist arī Lielajā Baltezerā. Vēl 7500 mazuļu ielaisti Dūņezerā.

Atbilstoši Zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumu rekomendācijām, Lauku atbalsta dienestā tika iesniegti divu projektu pieteikumi valsts zivju fonda atbalsta saņemšanai. Martā tika izskatīti 72 projektu iesniegumi, kuru kopējais pieprasītais finansējums bija 318 501,80 eiro, bet izsludinātai pasākuma kārtai pieejamais atbalsta apmērs – 215 000 eiro. Tādējādi pasākumam iesniegto projektu pieprasītais finansējums ievērojami pārsniedza projekta iesnieguma kārtā izsludināto un pieejamo atbalsta apmēru. Ņemot vērā pieejamā finansējuma ierobežojumu, visi projekti tika rūpīgi vērtēti un tikai 33 projekti apstiprināti pilnā apmērā. To vidū bija arī abi Ādažu novada domes pieteikumi.

“Tādējādi turpinām pagājušā gadā uzsākto iniciatīvu - pavairot zivju resursus novada ūdenstilpēs. Ir izstrādāti arī jauni Zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi Kadagas ezeram un Vējupei, uz kā pamata vēl šogad plānojam Vējupē ielaist 1500 zandartu mazuļu,” stāsta projekta iniciators, Saimniecības un infrastruktūras daļas vadītājs Artis Brūvers.

Vēsturiski  Mazais Baltezers bijusi koku pludināšanas vieta, bet mūsdienās to iecienījuši gan atpūtnieki, gan makšķernieki. Ezerā  dzīvo 12 sugu zivis, un dažkārt gadoties izcelt pat rekordlomus.

"Šogad, kas bija pārsteigums visiem, tika noķerts 16 kilogramīgs sams šajā mazajā ezerā. Pagājušogad, kad tika likti murdi zandarta vaislinieku zvejai, bija meža vimbas iekšā, lielas karpas bija," stāsta Ādažu novada saimniecības un infrastruktūras daļas vadītājs Artis Brūvers.

Lai papildinātu zivju resursus,  pagājušajā gadā mazajā Baltezerā tika ielaisti zandarti, bet šogad  ar Zivju fonda atbalstu no Rūjas zivju audzētavas iegādāti līdaku mazuļi.

"Zivju fondā drīkst iesniegt projektus tikai par tiem ezeriem, kam izstrādāti ekspluatācijas noteikumi. Mums Ādažos ir izstrādāti Mazajam Baltezeram, Dūņezeram, pavisam četriem ezeriem kopā," teica Brūvers.

Pāris stundu braucienu ap sešus centimetrus garie līdacēni pārcietuši veiksmīgi, bet, lai tie spētu izaugt par lielām zivīm, nepieciešama laba barības bāze.

Ar likumsargu laivu, kas tikai šogad iegādāta, lai uzmanītu maluzvejniekus, 25 000 līdaku mazuļi aizvesti tālāk Mazajā Baltezerā, kur planktona vairāk.

"Jo mazāka zivtiņa, jo viņai to ienaidnieku ir vairāk, jo paliek lielākas, jo ienaidnieku paliek mazāk," sacīja SIA "Rūjas zivju audzētava" zivkopis Ivo Zēmelis.

Zivju mazuļu ielaišana Ādažu novada ezeros izmaksājusi nepilnus 10 000 eiro, no kuriem 79% ir Zivju fonda finansējums.

Zivju resursu pavairošanai un atražošanai valstij un pašvaldībām piederošajās ūdenstilpēs no Valsts zivju fonda finansējuma šogad  piešķirti 215 000 eiro.

Aģentūra LETA ziņo, ka Latvijas dabiskajos ūdeņos iepriekšējos piecos gados izlaists par 11,5% vairāk zivju mazuļu un kāpuru nekā plānots - laikā no 2011. gada līdz 2016. gadam izlaisti 38 544 009 zivju mazuļi, smolti un kāpuri, kas ir par 11,5 % vairāk nekā plānots, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) informatīvais ziņojums par Zivju resursu mākslīgās atražošanas valsts programmas pamatnostādņu 2011.-2016. gadam īstenošanu.

Saskaņā ar pamatnostādnēs noteikto Latvijas dabiskajos ūdeņos jāizlaiž 5,76 miljoni zivju mazuļu, smoltu un kāpuru gadā. Ja kādu gadu objektīvu iemeslu dēļ paredzēto zivju skaitu neizdevās ielaist, tas bija jākompensē, papildus jāizaudzē un dabiskajos ūdeņos jāizlaiž nākamajā gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti