Tekstila atkritumu nodošanas akcija: mēneša laikā savākto apģērbu skaits pieaudzis par 15%

No šī gada 29. marta līdz 21. aprīlim organizācijas "Latvijas Zaļais punkts" un uzņēmuma "Eco Baltia vide" īstenotajā vides akcijā šķirošanai nodotā tekstila atkritumu apjoms, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, audzis par 15%, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Zaļā punkta" direktors Kaspars Zakulis.

Latvijas Zaļā punkta" direktors Kaspars Zakulis par tekstila atkritumu vākšanas kampaņu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viņš norādīja, ka kampaņas laikā savāktas 174 tonnas tekstila.

Taujāts par to, vai tas ir daudz, Zakulis norādīja, ka, skatoties uz iespējām, ko Latvijā vispār varētu savākt, ja būtu izveidota vienota tekstila savākšanas sistēma, tas ir maz. "Bet, ņemot vērā to, ka mēs esam tikai pašos pirmsākumos – Latvijā ar mūsu atbalstu izvietoti kopumā tikai apmēram 190 konteineru –  tad tas ir daudz," pauda Zakulis.

Esplanādē uz mēnesi tika izveidota "Stila aleja" un seši tekstila nodošanas konteineri. Viena mēneša laikā tur tika savākta pusotra tonna tekstila.

Zakulis pastāstīja, ka kopš 2019. gada, kad tika sākta tekstila savākšana īpašos nodošanas punktos, iedzīvotāju apziņas līmenis ir ļoti paaugstinājies.

"Cilvēki arvien labāk izprot, kas šajos konteineros ir liekams. Sākumā mēs dabūjām ļoti zemas un sliktas kvalitātes apģērbu un dažādus tekstila izstrādājumus, bet tagad cilvēki saprot, ka tie nonāks vai nu atkārtotā lietošanā, vai pārveidē, vai tālāk pārstrādē. Līdz ar to cilvēki kļūst apzinīgāki un ievieto [konteineros] kvalitatīvākus izstrādājumus," norādīja Zakulis, piebilstot, ka

bijuši arī gadījumi, kad konteinerā ievietots apģērbs, kas pirms tam pabijis ķīmiskajā tīrītavā. "Ar visu čeku, celofānā iepakots apģērbs."

Zakulis pastāstīja, ka tekstila nodošanas punkti ir svarīgi, jo tekstila atkritumus ir iespējams pārstrādāt, ražojot jaunus produktus. "Es ticu, ka Latvijā būs rūpnīca, kurā mēs paši varēsim pārstrādāt tekstila izstrādājumus," viņš pauda. Kā zināms, Latvijā šobrīd tekstila pārstrādes rūpnīcas nav, tas tiek izvests pārstrādei uz ārzemēm.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienībā (ES) tekstila savākšanu paredz no 2025. gada, bet Latvija lēma to darīt no 2023. gada. Latvijā tekstila vākšana sākās ar pilotprojektu 2019. gadā, tomēr šķirošanas iespējas pašvaldībās būtiski atšķiras.

Par tekstilam domāto konteineru iedzīvotājiem nav jāmaksā. Tomēr atkritumu apsaimniekošanas operatori pieļauj, ka situācija var mainīties, ja netiks noteikta ražotāja atbildība, pieņemot grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas un Dabas resursu nodokļa likumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti