4. studija

Kāpēc daudzviet Latvijā kafiju nepasniedz ar Latvijā ražotu pienu?

4. studija

4. studija. Odi un kafija ar svešzemju pienu

Vai tiešām odu šogad ir vairāk un tie ir īpaši nikni?

Kukaiņu pētnieks: Siltā un mitrā pavasara dēļ šogad odu patiešām ir vairāk

Sociālajos tīklos cilvēki dalījušies novērojumos, ka šogad šķietami odu ir vairāk un tie kož niknāk. Kā apstiprināja entomologs Voldemārs Spuņģis, šo kukaiņu pulki šogad siltā pavasara dēļ tiešām ir kuplāki, tomēr agresivitātes ziņā tie ir tādi paši kā iepriekš.

Entomologs skaidroja, ka šogad pavasaris bija silts un agrā pavasarī bija gana daudz nokrišņu, lai izveidotos peļķes, kur attīstīties odu kāpuriem. Agresijas un aktivitātes ziņā tie gan esot tādi paši kā iepriekš, tikai to skaits ir ievērojami lielāks.

Savukārt Latvijas Nacionālā dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis norādīja, ka visbiežāk odi sastopami krēslas stundās un naktīs, bet ēnainās vietās arī pa dienu. Ierasti to vairāk ir mitrās vietās, tātad dažādu ūdeņu tuvumā. Odiem gan nepatīk liels karstums, taču tas ir tīkams kāpuriem, jo ātri uzsilda dažādus ūdeņus, kur tie attīstās.

Saprotot šo kukaiņu uzvedību, iespējams, kādam būs vieglāk pieņemt to klātbūtni, taču, uzturoties ārā, visai drīz vienīgais jautājums kļūst – kā sevi efektīvāk aizsargāt?

Entomologs Spuņģis jokoja, ka visdrošākā metode būtu sēdēt mājās un neiet ārā. Taču var izlīdzēties arī ar dažādiem preparātiem odu atbaidīšanai. Veikalu plauktos atrodamajiem pūšamajiem līdzekļiem atšķiras sastāvs. Spuņģis ieteica lūkot pēc saīsinājuma "DEET" un procentu norādes. Piemēram, ja uz iepakojuma ir 50% DEET koncentrācija, tad tas uzskatāms par īpaši spēcīgu.

Spuņģis gan ieteica pārmērīgi neaizrauties ar ķīmiskajiem līdzekļiem un obligāti iepazīties ar to lietošanas instrukciju. Ja kaitinošo asinssūcēju klātbūtne vairs nav izturama, jāizmanto vissenākā metode – jāizvēlas nosedzošāks apģērbs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti