Panorāma

Maskava piedzīvo dronu uzbrukumus

Panorāma

Panorāma

Kritiski apdraudētā ūpja ligzdvietās novēroti pirmie jaunie putni

Kritiski apdraudētā ūpja ligzdvietās novēroti pirmie jaunie putni

Lai veicinātu Latvijā kritiski apdraudētās sugas – ūpja (Bubo bubo) – populācijas saglabāšanos un atjaunošanos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) turpina uzstādīt mežos mākslīgās ligzdvietas ūpjiem, vienlaikus jau apzinot pirmās sekmīgi apdzīvotās ligzdas – no četrām pārbaudītām ligzdām trijās aug trīs jauni putni, vēstīja LOB.

Papildus pie vienas no ligzdvietām ir izvietota kamera, kura ļauj gūt ieskatu ūpēnu ikdienā un dzīves apstākļos saistībā ar cilvēka darbību.

Ornitologs Pēteris Daknis skaidroja, ka no četrām apzinātajām ligzdām divas ir mākslīgās. Speciālists arī norādīja, ka pēdējo reizi tik liels ūpju skaits konstatēts vien 2017. gadā vienā ligzdā.

Ligzdu pārbaudes turpināsies līdz šī gada jūnija vidum, kopumā pārbaudot visas 130 mākslīgās ligzdvietas, kas izliktas 2021. gadā, un aptuveni 50 no 150 pērn izliktajām ligzdām, kā arī vēl senāk uzbūvētās platformas. Daļu no mākslīgajām ligzdām pārbauda Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki. Vairuma ligzdu pārbaudes un automātisko kameru izvietošanu pie tām veic entuziasti un finansē no privātiem līdzekļiem un ziedojumiem.

Pie vienas no dabiskajām ligzdām, kura atrodas uzņēmuma "Rīgas meži" teritorijā, sadarbībā ar Alekseju Šaripinu izvietota augstas veiktspējas automātiskā kamera, kura iegūto foto un video materiālu lietotājam pārsūta uzreiz. Tā jau tagad sniegusi ieskatu ne tikai ūpēnu ikdienā, bet arī par potenciālām sakarībām par cilvēku traucējumu dažādās nedēļas dienās, informēja LOB.

Aprīļa beigās tika atrasta arī iepriekš nezināma ūpju ligzda AS "Latvijas valsts meži" apsaimniekotā mežaudzē, kuras tuvumā ūpja klātbūtne epizodiski fiksēta jau senāk, – šajā ligzdā aug trīs jaunie putni. Šīs teritorijas ūpju izpēte noris, pateicoties SIA "Windy" un SIA "Laflora" atbalstam, sedzot pētniecībai nepieciešamo tehnisko līdzekļu – automātisko kameru un raidītāju – iegādes un apkalpošanas izmaksas.

"Nākamajai ligzdošanas sezonai mērķis ir šādu kameru izvietošana pie visām ūpju apdzīvotajām ligzdām. Viena komplekta izmaksas bez uzstādīšanas un apkalpošanas ir 350 eiro, sakaru izmaksas – aptuveni 180 eiro gadā. Kopumā šā mērķa īstenošanai vajadzīgi vismaz seši komplekti, līdz ar to šā mērķa sasniegšanai būtisks ir tieši ziedotāju atbalsts," skaidroja Latvijas Ornitoloģijas biedrības projektu vadītājs Agnis Bušs.

Ziedojot 350 eiro vai uzņemoties apmaksāt ikmēneša sakaru rēķinu, tiks nodrošināta iespēja caur telefona lietotni sekot notikumiem ligzdā. Kopējās izmaksas vienai kamerai ar uzstādīšanu un apkalpošanu, kā arī sakaru izmaksām gadam – ap 930 eiro, norādīja LOB.

2020. gadā valsts mērogā apstiprinātais Sugas aizsardzības plāns putnu sugu grupai "Pūces" paredz desmit gadu laikā – līdz 2029. gadam – uzstādīt 2961 mākslīgās ligzdošanas vietu – platformu. Pateicoties līdzšinējam Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstam, 2021. un 2022. gadā Latvijas Ornitoloģijas biedrības uzstādījusi 280 mākslīgās ligzdas, bet šogad iecerēts uzstādīt vēl 120 ligzdas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti