Riepu izmešana dabā aizvien problēma; cilvēkiem trūkst izpratnes par iespēju riepas nodot bez maksas

"Vides SOS" mobilajā lietotnē saņemtie ziņojumi un Lielās talkas rezultāti apliecina, – nolietoto riepu izmešana dabā arvien ir aktuāla problēma. Šogad cilvēki talkā piedalījās aktīvāk nekā pagājušajā gadā, un neskatoties uz to, ka iedzīvotājiem ir iespējas riepas nodot bez maksas, mežā bieži uzietas riepas.

Riepu izmešana dabā aizvien problēma; cilvēkiem trūkst informācijas par iespēju riepas nodot bez maksas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lietotnē "Vides SOS" šī gada pirmajos četros mēnešos saņemti vairāk nekā 1200 iedzīvotāju ziņojumi, no kuriem teju 70% ir par dabā atrastiem atkritumiem. Visaktīvākie ziņotāji līdz šim ir tieši Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji.

Valsts vides dienesta (VVD) Operatīvā koordinācijas centra pārstāve Liene Alde Latvijas Radio sacīja: ""Vides SOS" izmantošana ir lielā mērā atkarīga no laika apstākļiem. Ja ir siltāks laiks, tad iedzīvotāji arī vairāk konstatē šos atkritumus dabā. Visvairāk dominē tieši sadzīves atkritumi un riepas. Ik gadu mēs dzirdam no atkritumu apsaimniekotājiem, ka notiek akcijas, kurās riepas var nodot arī bez maksas, bet diemžēl mēs redzam, ka ik gadu ir cilvēki, kas nav informēti vai nav ieinteresēti šādā akcijā un turpina nolietotās riepas izmest netālajos mežos."

Savukārt atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "Zaļā josta" pārstāve Laima Kubliņa norādīja, ka nolietoto riepu savākšanas akcijā Rīgā šopavasar bijusi liela iedzīvotāju aktivitāte. Aprīļa trīs nedēļās pārstrādei nodoti 12 tūkstoši riepu. No riepām izgatavo granulas, lai tālāk no tām ražotu dažādus gumijas izstrādājumus, piemēram, sporta laukumu segumus.

Arī Kubliņa secināja, ka iedzīvotājiem nereti trūkst informācijas par riepu utilizācijas iespējām.

"Ja pavērtē cilvēku aktivitāti šajā akcijā, tad šķiet, ka tā bija tik liela, jo tiešām publiskajā telpā pietrūkst informācijas par to, kā no riepām ikdienā pareizi atbrīvoties un kā to izdarīt bez maksas. Tāpat nereti cilvēki savā prātā mēģina it kā ietaupīt līdzekļus, bet rezultātā paši apjūk savā matemātikā. Pat ja utilizācija maksā pāris eiro par riepu, tad riepu atstāšana servisā vai aizvest tās uz tuvāko riepu pieņemšanas punktu kopsummā noteikti ir lētāk, nekā nakts aizsegā braukt pa sakņainu meža ceļu un mēģināt no riepām tikt vaļā nelegālā veidā."

Pagājušajā nedēļas nogalē noritēja ikgadējā Lielā talka, kurā kopumā šogad piereģistrēta 1331 talkošanas vieta. Tas ir par 117 vietām vairāk, nekā pērn. Lielās talkas pārstāve Jana Kralliša norādīja, ka arī talkas aktivitātēs viens no biežāk sastopamajiem dabā izmestajiem atkritumiem ir riepas.

"Talkā kopumā izdalīti ap 350 tūkstoši maisu, bet vēl daudzi papildus izmantoja arī citus maisus, savukārt lielgabarīta atkritumi maisos neietilpst, tie tika likti blakus. Ja mēs runājam par aktuālo problēmu, tad riepas joprojām ir tā problēma," viņa sacīja, norādot, ka riepu ir daudz. Tāpat joprojām ir pēckovida laika atkritumi, kā arī mežos izvesti būvgruži, pēc kuriem var redzēt, ka cilvēki tīrījuši vai remontējuši savus šķūnīšus.

Dabā izmestas riepas sadalās 150 un vairāk gadu laikā, turklāt tādējādi tās būtiski piesārņo vidi, jo izgatavotas no naftas produktiem, tekstila un metāla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti