Panorāma

Kā Centrālcietuma bēglis pārvarēja 4 metrus augstu žogu?

Panorāma

Panorāma

Dienestā suņi ir godā, bet pensijā – bez valsts atbalsta

Dienesta suņi godā, bet pensijā – bez valsts atbalsta

Latvijā ir spēcīgi kinologi un izcili dienesta suņi, kas ne ar ko neatpaliek no saviem Eiropas kolēģiem, saka Valsts policijas Kinologu nodaļas Zemgales grupas inspektors Gints Vuškāns, kura trenētie suņi atrod narkotiskās un citas aizliegtās vielas un veic aizturēšanas. Lai arī šis darbs no visu drošības iestāžu puses ir augstu novērtēts un pieprasīts, dodoties pensijā, dienesta suņi paliek bez valsts atbalsta.

Kinologs Gints Vuškāns ar savu, kā saka, kājnieku un kaujinieku Darvinu šogad atrada narkotikas vai citas aizliegtas vielas pie vairākiem desmitiem skolēnu.

Vuškāns Iekšlietu ministrijas padotībā strādā jau 19 gadus. Izsaukumi nāk no visas Latvijas un no visiem dienestiem.

"Pēdējais – tagad es biju Valmieras cietumā pārmeklēt pienesumus," viņš stāstīja, norādot, ka šoreiz nekā aizliegta tajos neatrada, bet kinologam stāstīts, ka iepriekšējā reizē gan suns bija uzrādījis, ka pienesumā ir narkotiskās vielas.

Strādāts arī uz Baltkrievijas robežas, lielajos protestos, meklēti pazudušie vai izbēgušie.

Vuškāns norādīja – tie laiki, kad piesaista kinologu, jo nu jau "deg visi gali", ir garām. "Nu jau var teikt tā, ka uzticas mums, un patiesībā reizēm mēs esam vieni no pirmajiem uz izsaukumiem," viņš sacīja.

Atzinība nāk gan no pašu, gan no ārzemju kolēģiem.

Speciālists norādīja: "Mēs esam topā, jo mums ir ļoti spēcīgi cilvēki, spēcīgi kinologi, spēcīgi suņi."

Vuškāna otrais pārinieks ir beļģu aitu suns Dakārs. Viņa specializācija – sprāgstvielu, ieroču, munīcijas atrašana un personu aizturēšana. Aizturēšanas Dakārs veic ne tikai treniņos, bet arī īstajā dzīvē.

"Tas ir bijis, kad man bija narkotiku meklēšana. Ļaundaris izdomāja bēgt, un mēs sapratām, ka tā bēgšana viņam izdodas labāk, nekā mums skriešana. Un tad es nolēmu, ka mums tāpat viņš ir jāaiztur, palaidu suni viņam pakaļ," stāstīja kinologs.

Viņš gan atzīst, ka ne visi apmierināti ar kinologu darbu. Speciālistam ir gan draudēts, gan dedzināta viņa automašīna. Dedzinātājs atrasts netika.

Ārpus darba Dakārs ir kinologa ģimenes loceklis, par kura pieskatīšanu viņš īpaši saka paldies saviem vecākiem.

Vai dienesta suņi Latvijā no valsts puses ir pietiekami novērtēti? Piemēram, Polijā, sunim dodoties pensijā, viņa saimnieks saņem finansiālu atbalstu tā uzturēšanai. Grieķijā – arī, mēnesī par to maksā 250 eiro, papildus nodrošina ārstēšanu. Latvijā pēc dienesta suni, formāli izsakoties, noraksta. Parasti tad viņu adoptē tas kinologs, kurš pats par visu maksā.

"Lielākās Eiropas valstīs pensijas maksā suņiem līdz mūža galam. Pie mums ir – ja esi labi strādājis un tev pa to gadu ir sakrājies daudz izsaukumu un kaut kas vērtīgs sasniegts, tad apbalvo gan tevi, un tajā pašā brīdī tu no sevis apbalvo savu dienesta draugu," skaidroja kinologs.

Kā Latvijas Televīzijai pastāstīja Iekšlietu ministrijā, līdz šim jautājums par dienesta suņu atbalstu nosacītās "pensijas" gados netika rosināts. Taču šobrīd gatavo izmaiņas, lai saimniekiem šajā gadījumā būtu pirmpirkuma tiesības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti