Šonakt Latvijā novērota īpaši spilgta ziemeļblāzma

Svētdienas vakarā, kā arī naktī uz pirmdienu daudzviet Latvijā bija novērojama ziemeļblāzma. Šoreiz ziemeļblāzmu izraisošā magnētiskā vētra bijusi ļoti spēcīga, tāpēc ar neapbruņotu aci šī krāšņā dabas parādība bija saskatāma ne tikai ziemeļu pamalē, bet arī virzienā uz rietumiem un dienvidiem, pastāstīja Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis.

Kā norādīja Bricis, ziemeļblāzmu aizvadītajā naktī radīja pirms vairākām dienām uz Saules noticis lādētu daļiņu izvirdums.

"Lādēto daļiņu mākonim sasniedzot Zemes atmosfēru, mijiedarbojoties ar tur esošajām gāzēm, sākas gaisa vizēšana. Lādētās daļiņas iedarbojas arī uz Zemes magnētisko lauku, radot svārstības, ko sauc par magnētisko vētru," pastāstīja Bricis.

Magnētiskā vētra šoreiz bijusi itin spēcīga, tādēļ arī ziemeļblāzma bija ne tikai gana koša, lai būtu saskatāma ar neapbruņotu aci, bet arī vērojama ne tikai ziemeļu pamalē, kā parasti, bet arī virzienā uz rietumiem un dienvidiem.

Bricis pastāstīja, ka Latvijā bieži ir novērojamas ziemeļblāzmas, kas ar aci tikpat kā nav saskatāmas, bet ir fiksējamas ar fotoaparātu, uzņemot attēlus ar ilgu ekspozīciju.

"Taču šādi gadījumi, kad kāvu stari saskatāmi bez kameras palīdzības, ir samērā reti," norādīja laika ziņu redaktors.

Lai gan cilvēki bieži ziemeļblāzmu saista ar ziemu un aukstu laiku, šai parādībai nav tieša sakara ar laikapstākļiem, paskaidroja Bricis.

"Vasaras siltajās naktīs debesis Latvijā ir gaišas, tādēļ, ja sākas magnētiskā vētra, kas spēj radīt ziemeļblāzmu, tā nav saskatāma tieši gaišo debesu dēļ. Savukārt tad, kad debesis naktī ir pietiekami tumšas, pie mums parasti ir vēss," dabas parādību raksturoja Bricis, norādot, ka aizvadītās nakts ziemeļblāzma uzskatāma par neparastu, jo laiks bijis relatīvi silts. "Vērojot krāšņo dabas parādību, nebija tik ļoti jāsalst, kā citkārt," komentēja Bricis.

Ziemeļblāzma bija redzama arī daudzviet citur Eiropā, Ziemeļamerikā un Āzijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti