Dienas ziņas

Turpinās 3G tehnoloģiju atslēgšana Latvijā

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Apsnigušas Latvijas Dabas fonda tiešraides putnu ligzdas

Ornitologs: Mazas izredzes, ka Durbes jūras ērgļu ligzdošana šogad beigsies sekmīgi

Sniegs metis papildu izaicinājumus bez partnera Hugo palikušajai jūras ērgļa mātītei Mildai Durbes ligzdā. Tas vēl vairāk samazina veiksmīgas ligzdošanas iespēju. Lielākajā daļā Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešraides ligzdās uzsnidzis, vietām sniega vairāk, bet vietām tas gandrīz nokusis.

Dabas fondā norādīja – pavasara sniegs nav nekas neparasts. Tā bijis arī iepriekš, un putnu izdzīvošanu tas nav ietekmējis. Taču tas var ietekmēt olu perēšanu un mazuļu izdzīvošanu. Jo īpaši Durbes ligzdā, kur jau divarpus nedēļas pazudis jūras ērgļa tēviņš Hugo, un mātīte Milda palikusi viena perēt divas olas.

LDF ornitologs Jānis Ķuze atzina: "Iespēja, ka šī ligzdošana beigsies sekmīgi, ir ļoti, ļoti maza, jo tādu situāciju mēs jau esam piedzīvojuši 2021. gadā, kad arī līdzīgi inkubācijas laikā pazuda tēviņš. Mazuļi gan izšķīlās, bet beigās gāja bojā, jo mātīte viena nespēja šo ligzdošanu sekmīgi novest līdz galam."

Jūras ērgļu mazuļiem dažu mēnešu garumā vajag daudz barības. Labās sezonās ligzdas ir piepildītas ar kaudzēm ēdiena. Taču to var paveikt tikai, ja darbojas divi pieaugušie ērgļi.

LDF pārstāve Liene Brizga-Kalniņa norādīja: "Jūras ērgļi – viņiem veiksmīgas ligzdošanas pēc ekspertu veiktajiem monitoringiem ir 40–60%. Nu, tā rupji sakot, katra otrā. Un līdz šim mēs nezinājām precīzi — kāpēc tās ligzdošanas ir neveiksmīgas. Tagad vienkārši mums ir uzskatāmi piemēri, ka tas ir vai nu tāpēc, ka pazūd partneris, vai tāpēc, ka kāds cits putns iznīcina olas."

Taču pārējās tiešraižu ligzdās ir labāka situācija. Ķemeru Nacionālā parka jūras ērgļu pāris audzina vienu mazuli, taču tam jāsamierinās vien ar dažiem ēdiena kumosiņiem. Balto stārķu pāris Tukuma novadā perē piecas olas, šodien sniegs no to ligzdas ir gandrīz pazudis. Bet melnie stārķi Ogres novadā perē trīs olas, un arī tur, šodien līstot lietum, sniega jau mazāk.

"Lielie putni, tie, ko mēs rādām savās tiešraidēs, viņi var izdzīvot bez barības 5–6 dienas," skaidroja Brizga-Kalniņa, norādot, ka šobrīd sasnigusī sniega sega ir visai plāna. Turklāt jau trešdien gaiss Latvijā atkal sāks iesilt un putniem klāsies vieglāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti