4. studija

4. studija. Gaisa kompresori un bioloģisko atkritumu šķirošana

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija

Cik daudz Latvijā ir stārķu un kāpēc tie ir jāsaskaita?

Cik daudz Latvijā ir stārķu, un kāpēc tos skaitīt?

Šogad Latvijā norisinās 8. starptautiskā balto stārķu ligzdu uzskaite, ko Latvijā veic reizi 10 gados. Uzskaites mērķis ir sekot baltā stārķa populācijas un ligzdošanas sekmju pārmaiņām Latvijā, skaidrot to cēloņus, kā arī sekot ligzdu novietojuma un pamatu pārmaiņām. Piedalīties stārķu skaitīšanā var ikviens. Kāpēc to būtu svarīgi darīt?

Baltā stārķa monitoringa vadītāja Māra Janaus skaidroja, ka ir divas dažādas lietas – cik stārķu Latvijā ligzdo un cik uzturas. Šobrīd ligzdo aptuveni 13–14 tūkstoši pāru, bet vasarā pie mums uzturas arī liels skaits neligzdojošo stārķu – tie, kas vēl nav sasnieguši dzimumgatavības vecumu un vienkārši baros klīst apkārt, meklējot ar barību bagātas vietas. "Tie bari var būt milzīgi – no dažiem putniem līdz pat kādiem 2000," norādīja Janaus.

Balto stārķi pazīst ikviens, līdz ar to šis aicinājums piedalīties balto stārķu ligzdu skaitīšanā ir arī uzskatāms par sociāli nozīmīgu, jo pievērš uzmanību vides stāvoklim un dabas aizsardzībai.

"Kāpēc tas ir vajadzīgs? Pirmkārt, sugai kā tādai jāseko līdzi. Otrkārt, baltie stārķi ir teicams vides kvalitātes rādītājs – ja balto stārķu ir daudz, tas nozīmē, ka arī ar vidi vairāk vai mazāk viss kārtībā," viņa sacīja.

Cilvēku atsaucība ir tiešām liela, un jau šobrīd ir saskaitīts un reģistrēts ievērojami daudz balto stārķu ligzdu.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības projektu vadītāja Agnese Gaile norādīja, ka kopš gada sākuma vietnē "Dabasdati.lv" saskaitītas jau 2517 ligzdas.

Tātad – ja plānojat došanos dabā vai pie mājas esiet ieraudzījuši baltā stārķa ligzdu, reģistrējieties vietnē "dabasdati.lv", lejupielādējiet lietotni "Dabasdati" savā telefonā un pēc tur pieejamajām pazīmēm ziņojiet, kādu stārķu ligzdu redzat, vēlams – pievienojot papildu piezīmes, kā arī foto. Vai arī informāciju meklējiet Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā sadaļā "Skaiti baltos stārķus".

Gaile sacīja: "Var plānot savu braucienu vai došanos dabā kaut kādā specifiskā vietā vai apsekot apkārtni tur, kur jūs dzīvojat vai vasarā uzturaties, un saskaitīt visas ligzdas, kas tur apmēram varētu būt."

To, kur stārķi un viņu ligzdas varētu atrasties, var redzēt Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā izvietotajā kartē. "Stārķiem patīk dzīvot tur, kur ir lauksaimniecība, kur dzīvo cilvēki, kur dzīvo lopiņi, jo tur ir dažāda veida lauksaimnieciskās aktivitātes. Pirms 80 gadiem baltie stārķi Latvijā ligzdoja galvenokārt uz kokiem, kur viņu ligzdu pamatnes bija izvietojuši cilvēki. Tagad apmēram 80% balto stārķu ligzdu atrodas uz stabiem, galvenokārt uz elektrolīniju stabiem, un lielākoties šo ligzdu pamatnes ir būvējuši paši stārķi."

Aizraujoši stāsti par dabu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti