Dienas ziņas

Gandrīz visi rapšu lauki Vidzemē un Latgalē ziemā iznīkuši

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Palu laiks Dvietes palienē šogad mēnesi agrāk

Palu laiks Dvietes palienē šogad mēnesi agrāk

Tā dēvētais piektais gadalaiks – atbūda jeb palu laiks – dabas parkā "Dvietes paliene" šogad sācies neierasti agri. Šajā reizē ar kušanas ūdeņiem applūdušo zemieņu teritorijas apmērs arī ir mazāks un ūdens līmenis zemāks. Laivotāju un putnu vērotāju interese par šo dabas parādību pēdējos gados strauji pieaug, tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina apmeklētājus ievērot drošības noteikumus, bet pakalpojumu sniedzējus griezties pēc atļaujām organizētiem laivu braucieniem.

Atbūda ir unikāla dabas parādība, kas katru reizi atšķiras. Šopavasar dabas lieguma "Dvietes paliene" zemienes applūdušas mēnesi agrāk nekā citus gadus. Vērot dabas daudzveidību laivās ikreiz dodas arī vietējās skolas audzēkņi no Bebrenes. Šajā reizē tās ir topošās zirgkopes.


Laivotāja, topošā zirgkope no Lubānas Marta Valaine: "Man patīk, ka ir tas ūdens diezgan plašs, jo parasti nav pierasts pa tādiem braukt. Mēs parasti pa tādām krāčainākām upēm braucam, mazākām. Patīk, ka ir tāds plašums un krastos ir kaut kādas savvaļas govis vai zirgi. (..) Ar šādu [laivu] es neesmu braukusi, es parasti braucu ar vienvietīgajiem krāču kajakiem."


Dvietes senlejas informācijas centra "Gulbji" pārstāve Benita Štrausa norādīja, ka "Dvietes paliene" ir ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas un pasaules mēroga vieta, kur baudīt dabu un tās skaistumu.

Šī pavasara laikapstākļi ar maz nokrišņiem un salu ietekmēja kušanas ūdens daudzumu.

Šoreiz applūdusi tikai puse teritorijas un ūdens līmenis ir ap diviem metriem augsts. Reizi simt gados tas sasniedz astoņus metrus un sedz pat koku un krūmu galotnes.

Šobrīd atbūda tuvojas noslēgumam, bet vietējie cer, ka ūdens vēlāk ienāks arī no Daugavas augšteces.

"Ir seno cilvēku ticējums un tādi nostāsti, – ja Daugava ir savos krastos atstājusi ledus krāvumus, tad tā obligāti vēl tajā pašā pavasarī nāks pēc šiem lediem pakaļ. Tad varētu būt šis otrais vilnis, kas būs daudz siltākā un patīkamākā laikā nekā tagad," sacīja Štrausa.

Augot tūristu interesei, otro gadu pastiprināti apmeklētāju uzvedību un pakalpojumu sniedzēju darbību uzrauga DAP. Nedēļas nogalēs notiek arī reidi, līdz šim gan nopietni pārkāpumi nav konstatēti. Organizētiem braucieniem ar vairāk nekā 50 dalībniekiem gan ir jāsaņem atļauja, atgādināja DAP vecākā valsts vides inspektore Irēna Skrinda:

"Ir bijušas sūdzības par to, ka pārvietojas ar motorlaivām šajā teritorijā, bet noķēruši mēs nevienu neesam. Ka nobrauc no ceļiem, lai ielaistu laivu kaut kur. Pagājušajā gadā atļaujas mēs izsniedzām septiņiem pakalpojumu sniedzējiem."

Pērn šo vietu apciemoja vairāk nekā 800 apmeklētāju.

Laivotāji aicināti ievērot drošību un lieguma teritorijā būt iespējami klusiem. Pavasarī šeit vienlaicīgi var baroties un atpūsties pat 30 000 putnu. Speciālisti informēja, ka atbūda Sēlijā būs vēl tikai pāris nedēļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti