Dienas ziņas

Rīgas dome atskaitās par paveikto sabiedriskā transporta jomā

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Entuziasti attīra Tartaka upi

Entuziasti sarīko Tartaka upes sūrākā posma attīrīšanas talku

Vairāku dienu garumā šoruden veikta Tartaka upes posma sakopšana Latgalē, kas sagādāja arī dažādus izaicinājumus. Daugavpilietis un sporta entuziasts Jānis Vilcāns, kurš kopā ar domubiedriem ik rudeni dodas uz apkārtējām upēm un rīko attīrīšanas talkas, norāda – tas ir viņa sirdsdarbs un dāvana dzimtajai pusei. 

Agri no rītā četri aktīvās atpūtas entuziasti sēdās kajakos, nevis lai baudītu izbraucienu pa Tartaka upi, bet gan attīrītu to no koku kritalām un atkritumiem. Vilcāns pastāstīja, ka upe bijusi faktiski nosprostota. Nu to atkal varēs izmantot jebkurš ūdens tūrists, tomēr, kā uzsvēra Vilcāns,

upes attīrīšana ir ikgadējs darbs, jo tās plūdumu ietekmē bebri, vētras un daudz kas cits.

Tikmēr ūdens tūrisma entuziasts no Rīgas Kaspars Vaļko pauda sajūsmu par talku: "Interesanti, dinamiski, ļoti patīk, pie brīvas dabas – kas te var nepatikt? Daba forša, saulīte spīd, ūdentiņš čalo, sava veida ne tikai sports, bet arī atpūta – gan ārēji, gan iekšēji."

Tartaka upe ir 18 kilometrus gara. Tā atrodas Preiļu un Augšdaugavas novados. Šoreiz attīrīšanai izvēlēts sūrākais upes posms divu kilometru garumā ar vairākiem sanesumiem un sagāzumiem.

Talkas iniciators Vilcāns norādīja, ka jāstrādā ļoti uzmanīgi: "Vējš, koka sagāzums un šeit arī straume daudz ko spēlē. Straume to koku spiež, var sabojāt zāģi, var noslīcināt zāģi, var pats traumēties un, atklāti sakot, šeit mēs pieejam ļoti uzmanīgi, jo koku zāģēt ūdenī ir daudz bīstamāk, nekā koku zāģēt uz zemes, teiksim, mežā."

Talkas dalībnieki atzina, ka darbs ir ļoti laikietilpīgs un pieprasa lielus resursus, taču tas sagādā gandarījumu par paveikto. Turklāt pēdējos gadus novērots, ka ūdenstilpes piesārņo mazāk.

Vilcāns pieļāva, ka viens no iemesliem, kāpēc upes kļūst tīrākas, ir depozīta sistēmas ieviešana: "Otrs – cilvēku kultūra, izpratne par dabu, ekoloģiju uzlabojas. Tas nes savus augļus."

Ūdens tūrisma entuziasti plāno turpināt iesākto arī citās reģiona upēs. Ja laikapstākļi būs labvēlīgi, kā nākamās Daugavpils apkārtnē par talkošanas vietām varētu kļūt Laucesa un Dubna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti