Rīta Panorāma

Sprādzienā bojāta viena Krimas tilta brauktuve

Rīta Panorāma

Patversmes pārpildītas: cilvēki "izmet" Covid laikā paņemtos dzīvniekus

Temzā skaita karaliskos gulbjus

Temzā skaita karaliskos gulbjus

Lielbritānijas upē Temzā un tās apkaimē sākusies gulbju skaitīšana. Saskaņā ar senu tradīciju lielākā daļa valstī dzīvojošie šīs sugas putni pieder monarham – patlaban karalim Čārlzam III.

Tradīcija radās tālajā 12. gadsimtā, un tai ir pavisam prozaisks iemesls. Kādreiz cēlo putnu gaļu uzskatīja par delikatesi, un tiesības uz šādu gardumu sev piešķīra Anglijas valdnieki. Gulbjus sen vairs nemedī, taču tradīcija saglabājusies, un katru gadu jūlija trešajā nedēļā speciālisti veic putnu uzskaiti, kā arī tos mēra un sver.

Īpaša uzmanība tiek veltīta jaunajiem putniem, jo tie ļauj spriest par populācijas dzīvotspēju. Saindēšanās ar svinu dēļ 1985. gadā tradicionālajā Temzas maršrutā dzīvoja vairs tikai septiņi gulbji, un pēc kaitīgā metāla izmantošanas aizlieguma to skaits pieaudzis. Tomēr populācija vēl joprojām nav sasniegusi stāvokli, kas bija pirms Otrā pasaules kara.

Cēlos putnus mūsdienās apdraud savvaļas plēsēji, suņi, naftas piesārņojums un olu zādzības. Putni gūst nopietnas traumas, norijot makšķerāķus vai ielidojot vados, bet dažkārt tiem uzbrūk cilvēki. Šogad īpašus draudus rada iespējamā inficēšanās ar putnu gripu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti