Ķepa uz sirds

No traumatiska ielas kaķa dzīves līdz karaliskai aprūpei - runčuks Arvīds sagaida savu cilvēku un īstās mājas!

Ķepa uz sirds

Cik bieži jāvakcinē mīlulis? Visu atbildību atdot vetārstam vai domāt ar savu galvu?

Ķepa uz sirds

Kā par dārgu naudu neiegādāties krancīti? Skaidro kinoloģe

Šķirnes suņi ir dārgi, jo ciltsdarbs ir ilgs un sarežģīts. Tādēļ uzrodas daudzi krāpnieki, kas nezinošam suņu pircējam vēlas pārdot attālas šķirnes līdzinieku kā kucēnu ar ciltsrakstiem, par to prasot lielu naudas summu. Svarīgi ir vērsties pie starptautiski atzītu klubu audzētāja, neizvēlēties suni tikai pēc izskata un lēmumu par mīluļa iegādi pieņemt apdomīgi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Doma par suņa iegādi bieži ir spontāna. Tā notika arī Elizabetes ģimenē – mamma pamanīja suni un nolēma, ka ģimenei arī tāds ir vajadzīgs. Kafejnīcā pamanījušas piesaistošu suni, atradušas internetā, kur tieši tādas šķirnes kucēnu var iegādāties.

Kinoloģe Anete Sila skaidroja, ka kucēns bieži ir impulsa pirkums. 

"Cilvēki nolemj, ka vēlas kucēnu, un uzreiz meklē vietnēs iespēju to iegādāties," skaidroja Sila.

Starptautiski atzīti klubu audzētāji

Tomēr pareizi būtu atrast starptautiski atzītu klubu audzētāju un interesēties par kucēniem tur. Tie var būt klubi gan Latvijā, gan citur pasaulē – svarīgākais ir noskaidrot, vai tas ir Starptautiskās Kinoloģiskās federācijas atzīts audzētājs. Šis audzētājs pirms ciltsdarbu veikšanas veiks nepieciešamās veselības pārbaudes, un tas ievērojami samazina ģenētikas problēmas nākotnē.

"Ja jums ir interese par suni, zvaniet šķirņu klubam, kas var ieteikt, piemēram, piecus kucēnus, kurus var apskatīt," sacīja kinoloģe.

Cilvēki gan bieži iekrīt lēto cenu vai ātras izvēles lamatās.

"Cilvēki arī nezina, kā izvēlēties kucēnu, reizēm patiešām izvēlas pēc bildes vai pēc tā, ko viņam iestāsta it kā audzētājs, sakot, ka šie ir mūsu pēdējie kucēni, ņemiet vai atdosim citam. Tādējādi spiež uz jūtām, un cilvēks pirkumu izdara ātri un neapdomīgi," skaidroja Sila.

"Palicis pēdējais kucēns"

Elizabetes iekārotais Maksis tika prezentēts kā tīršķirnes Bišons frizē, turklāt bija palicis kā vienīgais kucēns. Pārdevējs varēja parādīt tikai mammu, un ciltsrakstu nebija.

"Mēs neprasījām ciltsrakstus, tikai potēšanās pasi, ka visas nepieciešamās potes atbilstoši vecumam ir iegūtas. Domājām, ka nevajag mums ar ciltsrakstiem, nevedīsim uz izstādēm," skaidroja Elizabete.

Pat ja pircējam rodas aizdomas par šķirnes tīrību vai pārdevēja godprātību, atteikties ir psiholoģiski grūti. Arī Elizabetes ģimenei bija žēl nepaņemt Maksi.

"Žēl bija atstāt. Ja jau esam aizbraukušas un apskatījušās, iekrita sirdī, viņš skraidīja apkārt un bija tik priecīgs, mūs ieraudzījis. Sapratām – jā, viņš ir mūsējais. Uzreiz devās rokās," stāstīja Makša saimniece.

Saglabāt vēsu prātu

Suņu eksperte uzsver, ka pircējam ir svarīgi saglabāt vēsu prātu. Visi kucēni ir mīļi, bet neuzmanība un pārlieka uzticēšanās pārdevējam var izmaksāt dārgi.

"Ir svarīgi iedziļināties. Var neapzināties riskus, ka, iegādājoties suni, viņš var būt šķirnei neatbilstošs, agresīvs un ar veselības problēmām.

Un viņa dzīve var būt ļoti īsa, var nomirt pēc neilga laika, jo ir veselības problēmas, kuras persona, kas iegādājusies, nav apzinājusies," skaidroja kinoloģe.

Ciltsraksti ir svarīgi – tas ir vienīgais apliecinājums, ka kucēns ir šķirnes suns. Tie kalpo arī kā apliecinājums, ka suns ir šķirnei atbilstošs – gan pēc temperamenta, gan viņam ir veiktas obligātās veselības pārbaudes. Ciltsraksti nav jāpērk vai jāpieprasa atsevišķi – atbildīgs audzētājs tos būs ieinteresēts iedot pats.

Kinoloģe ir redzējusi daudz gadījumu, kad saimnieki nepārtraukti braukā uz veterināro klīniku suņa veselības problēmu dēļ vai draudzīgā kompanjona vietā ģimenei gadiem ilgi nākas cīnīties ar agresīvu despotu.

"Cilvēkam ir suns, kurš ir izaudzis agresīvs, jau ģenētiski iedzimts agresīvs. Vai jūs vēlēsieties, lai ar šo mīluli spēlējas jūsu bērni? Īsti jau nē," sacīja Sila.

Sludinājumos aizdomīgi piedāvājumi parādās bieži. Arī ciltsrakstos var saskarties ar viltojumiem. Teorētiski trīs cilvēki var nodibināt kādas šķirnes klubu un paši viens otram izsniegt ciltsrakstus.

Kinoloģe norādīja, ka ir jāprasa, kādas organizācijas ciltsraksti ir un vai tie ir starptautiski atzīti.

Vakcinācijas pase nav ciltsraksti

Reizēm par ciltsrakstiem mēģina uzdot vakcinācijas pasi, bet tur vetārsts ieraksta to informāciju, ko pasaka suņa saimnieks.

"Dzīvnieka pase neko neizsaka par viņa veselību, te ir iekļauts, kādas potes ir saņēmis, čipa numurs, bet šie nav ciltsraksti.

Bieži cilvēki jauc – ja viņam ir pase, tad dzīvnieks ir labs un noteikti jāņem," skaidroja Sila.

Tāpat aizdomīga ir situācija, ja suņu tirgotājs kucēnu ir gatavs atdot uzreiz un pat atvest klāt. Arī draudzīgs piedāvājums atvest suni parādīt nozīmē, ka pārdevējs nevēlas rādīt apstākļus, kādos dzīvo kucēni.

Šķirnes suns – vismaz 700 eiro

Kinoloģe skaidroja, ka šķirnes suns maksā vismaz 700 eiro. "Ja nopērkat suni par lētu naudu, tas nozīmē, ka jūs vienkārši paņemat bezšķirnes suni un esat pārmaksājuši šo summu," sacīja Sila.

Tā ir vienkārša krāpšana, kuru nekur nepierādīsiet, jo par pirkumu neviens pavairotājs čeku neizsniedz. Lai izvairītos no krāpniekiem, ieteicams konsultēties ar šķirnes ekspertiem, meklēt starptautiski zināmus un atzītus klubus un to audzētājus. Un saprast, ka labs kucēns, iespējams, būs jāgaida vairākus mēnešus un pat gadu.

Iegādājoties mīluli uzreiz, visbiežāk ir nopirkts attāls šķirnes līdzinieks par dārgu naudu. Bez garantijām par veselību un nākotnes prognozēm.

Ķepa uz sirds

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti