Rīta Panorāma

Ukrainā sarežģītā situācijā stājas spēkā mobilizācijas likums

Rīta Panorāma

Intervija ar aizsardzības ministru Andri Sprūdu ("Progresīvie")

Austrālijā ar māliem mēģina mazināt fosfora ūdens piesārņojumu

Austrālijā ar māliem mēģina mazināt ūdens piesārņojumu

Austrālijas zinātnieki izmēģina jaunu paņēmienu, kā atbrīvot ūdeni no barības vielām, kas veicina tā dēvēto ūdens ziedēšanu. Galvenais elements šajā metodē ir īpaši modificēts māls. 

Darbos iesaistītā uzņēmuma "VMS Contractors" pārstāvis Tods Džonsons skaidroja: "Mēs izsmidzinām mālu uz ūdens virsmas tik vienmērīgi, it kā tas būtu lietus. Kad māls nosēžas, tas no ūdens paņem sev līdzi fosfātus, un tad aļģes nevar izdzīvot."

Pārāk liels barības vielu, tai skaitā fosfora, daudzums veicina dažādu aļģu sugu strauju vairošanos, un tā rezultātā daudzās Austrālijas iekšējās ūdenstilpēs būtiski samazinās ūdens kvalitāte un skābekļa daudzums.

Vissvarīgākais, protams, ir samazināt piesārņojumu, taču jaunā metode palīdz uzlabot situāciju vietās, kur tā ir kritiska. Fosfora koncentrācija vairāku upju un kanālu ūdenī izmēģinājuma vietās samazinājās pat par 95 procentiem, un tas kļuva būtiski dzidrāks, bet fosfāti tika droši noglabāti māla nosēdumos.

Eksperimentus veiks arī slēgtās ūdenstilpēs, un to laikā speciālisti centīsies pilnveidot metodi, tai skaitā  precīzāk noteikt izmantojamā māla daudzumu. Ja izmēģinājumi būs sekmīgi, tad šo paņēmienu varētu izmantot visā valsts teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti