Kinoloģes Lienes Zariņas sapnis – padarīt Cēsis par inteliģento suņu galvaspilsētu

Cēsu novadā izveidota preču zīme "Radīts Cēsu novadā", lai popularizētu savas puses uzņēmēju preces un pakalpojumus. Pirmie uzņēmēji jau šo preču zīmi saņēmuši. Viņu vidū arī kinoloģe Liene Zariņa, kura savai apmācību programmai izvēlējusies moto "Inteliģents suns katrā ģimenē" un par savu mērķi uzskata veidot Cēsis kā inteliģento suņu galvaspilsētu Latvijā.

Kinoloģes Lienes Zariņas sapnis – padarīt Cēsis par inteliģento suņu galvaspilsētu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ar Lieni Zariņu Drabešu pagasta Vāverkrogā vienā no apmācību reizēm tikās Latvijas Radio. Nodarbībā uzdevumi ir saistīti ar suņa paklausību. Liene šajās nodarbībās māca arī praktiskas lietas, kas var noderēt ikdienā, piemēram, lai suns justos droši, apmeklējot veterinārārstu.

Sagatavo dažādām situācijām

Vienā no uzdevumiem Liene pie suņiem devās ar košu lietussargu. "Nāk pavasaris, pilsētā cilvēki būs ar lietussargiem, mācāmies būt par sociāliem, inteliģentiem suņiem, mācāmies uzvesties arī pilsētas vidē pie dažādiem apstākļiem," skaidroja Zariņa.

Kāpēc savām apmācībām viņa ir izvēlējusies moto "Inteliģents suns katrā ģimenē"? "Mans mērķis ir, lai ne tikai katrā ģimenē būtu inteliģents suns, bet arī lai Cēsis kļūtu par inteliģento suņu galvaspilsētu! Es tam ticu, un pie tā es strādāju, un mēs lēnā garā, soli pa solītim uz to dodamies," sacīja kinoloģe.

Liene skaidroja, ka apmācību pamats ir iemācīt saimniekam saprast savu mīluli, lai abi – gan suns, gan saimnieks – justos droši dažādās situācijās. "Kā es vienmēr saku, mans mērķis nav, lai jūs atbraucat uz manu suņu laukumu un parādāt trikus, bet mans mērķis ir, lai jūsu dzīve ar suni ir harmoniska, lai jums dzīve ir piepildīta un mierpilna. Es paskaidroju, kā tas noderēs jūsu dzīvē, kurā dzīves situācijā. Tad mēs dodamies gan uz pilsētvides nodarbībām, gan dodamies uz meža nodarbībām," stāstīja kinoloģe.

Par to, ka apmācības noder un var pat ļoti mainīt suņa uzvedību, pārliecinājusies ir Zorro saimniece Sandra. Sākotnēji bijušas ļoti lielas bažas, vai suns spēs iejusties jaunajās mājās.

"Mēs atvedām uz [suņu] skolu, jo viņš bija ļoti bailīgs, par visu bija bail, gulēja zemē, čurāja un viss kaut kas. Tāpēc mēs sākām nākt uz skoliņu. Praktiski pilnīgi cits suns, vairs nebaidās. Kad viņš bija maziņš, tad, kad mēs likām roku klāt, viņš jau gūlās zemē aiz bailēm. Tagad nē, tagad ir drošs," pastāstīja Sandra.

Mudina izvērtēt piemērotāko šķirni

Kinoloģe Liene Zariņa uzskata, ka joprojām liela problēma ir nekontrolēta dzīvnieku pavairošana. Tāpat saimnieki, pirms iegādāties suni, nereti neizvērtē, kura šķirne var būt piemērotākā. 

"Tas ir viens no iemesliem, kāpēc reizēm atsakās no saviem sunīšiem, jo: es nezināju, ka būs tā, es nezināju, ka viņš ir medību suns, es nezināju to, es nezināju šito. Šobrīd es stažējos Spānijā, un tur, pirms vēl sunīti ņem, saimniekam ir jānokārto kursi, un šajos kursos ietilpst zināšanas par šķirni, par pareizu šķirnes izvēli.

Tas, ka viņš man patīk bildē, nenozīmē, ka es ar viņu tikšu galā dzīvē, sadzīvē.

Ārkārtīgi vērtīgi būtu, pirms mēs izvēlamies suni, izpētīt visu šķirnes specifiku, aizbraukt pie kāda audzētāja, kuram ir šī šķirne, padzīvoties šo sunīšu enerģijā, iziet kopā pastaigā," ieteica kinoloģe.

Pēc nodarbības Latvijas Radio kopā ar Lienes mīluli – vācu aitu suņu meiteni – devās nelielā pastaigā. Arī te Lienei kāds padoms, lai pastaiga ar suni būtu droša: "Iesim mūsu rīta pastaigā, mums šeit pat blakus ir mežiņš; kā jūs redzat, Akvamarīnai ir arī GPS, un tā arī ir vēl viena ļoti, ļoti svarīga lieta. Cik ļoti daudz suņu dzīvības būtu glābtas, ja būtu sunīšiem šie GPS. Lai cik apmācīts ir suns, sunim vienmēr priekšā var izskriet stirna, zaķis, kaķis, un suns seko savam instinktam… (..) Šī [GPS ierīce] ir tā iespēja, šī ir drošība."

Mācās no Spānijas pieredzes

Lai iegūtu plašākas zināšanas, Liene mācās vienā no Spānijas apmācību centriem. Un šī valsts izraudzīta ne bez iemesla. "Jā, mana izvēle krita uz Spāniju, jo, pirmkārt, aizbraucot uz šo valsti, mēs redzam, ka visapkārt ir ārkārtīgi fantastiski socializēti suņi. Tas bija pirmais, kam es pievērsu uzmanību," norādīja kinoloģe.

Liene zināja stāstīt, ka Spānijā ir sakārtota un stingra likumdošana šajā jomā: "Viņi arī pēdējos divus gadus runāja par dažādām problēmām, ļoti līdzīgām un identiskām, ar kādām mēs Latvijā saskaramies. Bet viņi mainīja likumdošanu, un no pagājušā gada septembra tur stājās spēkā jaunais suņu labturības likums, kas ārkārtīgi aizstāv suņu intereses. Mums arī viennozīmīgi ir jāveic korekcijas likumdošanā. Es uzskatu, ka mums ir jāpiemēro krietni lielāki un nopietnāki sodi, soda mēri diemžēl.

Jo suņos jau nav problēma, problēma visbiežāk ir tikai un vienīgi cilvēkos.

Tā ir saimnieku izglītošana, cilvēku izglītošana, un mans uzdevums ir izglītot. Tas ir numur viens, lai Latvijā būtu pēc iespējas vairāk laimīgu suņu, lai viņam ir dota vienreizējā, fantastiskā iespēja nodzīvot skaistu, laimīgu, piepildītu suņa dzīvi, jo viņš to ir pelnījis."

Kinoloģe Liene Zariņa pastāstīja, ka šogad mācības Spānijā turpinās, lai iegūtās zināšanas liktu lietā Latvijā un īstenotu savu mērķi – inteliģents suns katrā ģimenē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti