Slīteres nacionālajā parkā atklāj Latvijā jaunu sēņu sugu

Slīteres nacionālajā parkā starp Košragu un Pitragu atklāta Latvijā jauna sēņu suga – 'Irpicodon pendulus', informēja Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Sēne visbiežāk atrodama Skandināvijas valstīs, bet, piemēram, Igaunijā tā konstatēta trīs reizes.

Iedzeltenās krāsas sēni, kas atgādina filigrānu žabo ar zobiņiem, pamanīja un noteica DAP speciālists Ritvars Rekmanis un vietējais iedzīvotājs Pēteris Dambergs, sēnes sugu apstiprināja mikologi – Ivars Leimanis un Diāna Meiere. Lai suga tiktu iekļauta Latvijas sēņu sarakstā, jāievāc sēnes paraugs un jānogādā Latvijas Nacionālajā dabas muzejā, skaidroja DAP.

Jauno sēņu sugu Rekmanis atklājis nejauši, ejot pārgājienā pa zvēru taku.

"Kopā ar citiem pārgājiena dalībniekiem pamanījām neparastu piepi uz priedes stumbra teju divu metru augstumā. Šādu sēni agrāk nebiju redzējis, tādēļ vairākkārt to nofotografēju.

Kopā ar Pēteri Dambergu meklējām līdzīgus sēņu attēlus internetā, kas palīdzētu identificēt sugu. Sugai neatradu latvisko nosaukumu, tāpēc radās aizdomas, ka tā varētu būt līdz šim neatklāta suga Latvijā.

Aizsūtīju fotogrāfijas diviem mikoloģijas ekspertiem, kas apstiprināja pareizi noteikto sugu," pastāstīja Rekmanis.

Irpicodon pendulus
Irpicodon pendulus

Sugu pirmo reizi rakstos minējis čehu mikologs Ždeneks Pozars 1966. gadā. Sēne visbiežāk konstatēta Skandināvijas valstīs – Zviedrijā un Norvēģijā. Ir zināmas arī atradnes Kanādā, Skotijā, ASV, Krievijā, Somijā, Vācijā, Čehijā, Francijā, Dānijā, Šveicē un Polijā. Šajās valstīs ziņojumu skaits ir neliels, jo sēnes augļķermenis veidojas augstu kokā uz stumbra vai zariem.

Sēne pārsvarā aug uz mirušas parastās priedes koksnes, bet sastopama arī uz dzīviem kokiem. Augšanas augstums var būt no diviem līdz 14 metriem.

Internetā norādīts, ka Igaunijā suga konstatēta trīs reizes, bet par Lietuvu informācijas nav, norādīja DAP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti