Dienas ziņas

Valda satraukums par neredzīgo bibliotēkas filiālēm reģionos

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Šogad mežos gandrīz nav ogu un sēņu

Šogad mežos gandrīz nemaz nav melleņu un sēņu

Meža zemeņu, aveņu, melleņu un sēņu šobrīd ir ļoti maz, atzīst sēņotāji un ogotāji. Arī meža velšu uzpircējiem bizness neiet. Eksperti lēš, ka arī atlikušajā vasarā nav lielu cerību uz kārtīgu ražu, bet cenas tirgos tikmēr tuvojas rekordiem.

Ogu raža

Rita jau gadiem vasarā un rudenī dodas mežā. Šodien, ejot savā ikdienas pastaigā pa mežu, viņa atradusi vien dažas mellenes un zemenes. "Nu šogad nav ogu, mežs ir sauss, galīgi ogu nav," viņa secināja.

Reģionālajos tirgos un Rīgas Centrāltirgū sēņu un ogu gandrīz nemaz nav un cenas ir augstas. Rīgas Centrāltirgus Latvijas Televīzijai atzina, ka gaileņu gandrīz nav nemaz, par baravikām pat nerunājot. Tikmēr zemestauku kilograms maksā 15 eiro, mellenes 5–7 eiro litrā, bet 200 grami meža zemeņu – sešus eiro.

Arī Kurzemē un Vidzemē tirgi ir tukši no meža velšu piedāvājuma. Iemesls – aukstais pavasaris un ilgstošais sausums.

Latvijas Nacionālā dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele atzina: "Šogad izskatās, ka pagaidām ir diezgan švaki," norādot, ka tam ir vairāki iemesli. Piemēram, mellenēm patraucēja aukstums pavasarī, kad apsala ziedi, un pēcāk vasarā – ieilgušais sausums.

Ņemot vērā, ka šogad mežs ir tukšs, daži ogu uzpircēji pat ir pārtraukuši darbu. Ogu uzpircējs Jānis skaidroja, ka šogad nav, ko pirkt, – preces ir maz un cena augsta, bet Juris sacīja: "Pietiekoši ilgajā mūžā pirmo reizi ar kaut ko tādu sastopos, ka nav ogu. Mellenītes it sevišķi. Sēnes praktiski nav redzētas."

Savukārt SIA "ICE BERRY" pārstāvis Kaspars Kantors zināja sacīt, ka pavasara salnās nosala 90% melleņu, līdz ar to prognozējama pēdējo 30 gadu laikā sliktākā šo ogu raža.

Skumst arī sēņotāji

Skumjš šis gads izskatās arī sēņotājiem. Mikoloģe Inita Dāniele sacīja – varbūt pamatīgs, ilgstošs lietus var ko mainīt. "Ar sēnēm patiesībā [situācija] var diezgan strauji mainīties, bet atkal jāskatās, kur līst, cik līst, jo vasarā mums tie lieti ir diezgan lokāli," viņa norādīja.

Tomēr meža zinātāji mierināja – ja šogad nav labas ražas, būs citus gadus. Turklāt tagad modē nākot arī sēņu vērotāju kustība.

"Mēs mežā varam uz visu kaut ko paskatīties. Nevajag vienmēr censties drudžaini vākt ražu, ko paši neesam audzējuši," sacīja speciāliste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti