Bioloģisko atkritumu šķirošanas ceļvedis – mīti un patiesības

No 2024. gada 1. janvāra bioloģiski noārdāmu jeb bioatkritumu šķirošana Latvijā būs obligāta. Pagaidām gan bioatkritumu šķirošana notiek kūtri un šajos konteineros nonāk arī neatbilstošs saturs, informēja "CleanR" Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.

Dokumenti

Atkritumu šķirošanas ceļvedis

Lejuplādēt

834.24 KB

Dzīvokļiem ir speciālas mazās tvertnes

Pārtikas atliekām ideālā gadījumā būtu jānonāk komposta kaudzē, lai tās var pārvērsties par dārznieka "melno zeltu". Taču ne visiem pilsētā dzīvojošiem ir dārzs, kur izmantot kompostu.

Var atgriezties pie jau aizmirstas metodes, kad bioloģiskus atkritumus izmet atsevišķā spainī, ko pēc iztukšošanas nes atpakaļ mājās, izskalo un lieto atkal. Modernāka metode ir veikalos iegādājama speciāla kompakta tvertne bioatkritumiem, kuru ērti novietot virtuvē. Tajā var ieklāt kompostējamo maisiņu, viegli atdalīt un uzglabāt bioatkritumus, pirms tos izmest brūnajā konteinerā.

Drīkst izmantot papīra vai kompostējamus maisiņus

Šķirošana maisiņos, protams, šķiet ērtāka, taču jāatceras, ka brūnajā bioatkritumu konteinerā drīkst izmest tikai biokompostējamos vai papīra maisiņus. Nedrīkst izmantot plastmasas jeb polietilēna maisiņus, arī papīra maisiņiem jābūt bez folijas ielaidumiem un plastmasas lodziņiem.

Izvēloties šos maisiņus, ir jāpievērš uzmanība, vai tiešām tie ir kompostējami, jo uzraksts "BIO" vēl nenozīmē, ka tie sadalās. Uz maisiņa vajadzētu būt norādītam atbilstības sertifikāta numuram EN 13432:2002 un frāzei "Kompostējams produkts, kas atbilst ES normatīvajiem aktiem EN 13432".

"Kompostējamie maisiņi kļūst aizvien pieejamāki. Tos var iegādāties gan "CleanR" klientu portālā manai.videi.lv, gan citos interneta veikalos. Tāpat arī nama pārvaldnieks var izvēlēties, ka brūnajā konteinerā tiek ieklāts kompostējams maiss, kas ļauj uzturēt to tīrāku," skaidroja Rumpane.

Liela bioatkritumu daudzuma izvešana

Rudenī ierasta ir lapu grābšana, puķu dobju iekopšana, atvadoties no vecajiem, pārziedējušajiem augiem, bojāto ābolu vai bumbieru savākšana vai lielajā vējā pagalmā iepūsto zaru izvākšana. Lielu daudzumu bioatkritumu var ērti izvest "Big Bag" maisos. Tos var iegādāties gan saimniecības preču veikalā, gan "CleanR" pašapkalpošanās portālā, kur uzreiz var arī pieteikt šo maisu izvešanu.

Bioatkritumu komposts

Veidojot kompostu pagalmā, vislabāk izmantot specializētās kompostēšanas kastes, kas palīdzēs paātrināt organisko vielu sadalīšanos. Tādējādi iedzīvotāji paši var sagādāt mēslojumu savam dārzam. Kompostēšanas kastes palīdzēs izvairīties no dažādu grauzēju vairošanās komposta tuvumā, skaidroja uzņēmumā.

Uzraksts "BIO" nenozīmē, ka tas ir bioloģiski noārdāms

"CleanR" pārstāve dalījās novērojumos, ka iedzīvotāji bioatkritumu konteinerā mēdz izmest visu, uz kā ražotājs ir pieminējis vārdu "BIO" – vienreiz lietojamās autiņbiksītes, higiēnas preces, kaķu smiltis u.tml.

"Tikai tas, ka uz produkta norādīts "BIO", nenozīmē, ka tie ir atkritumi, kas bioloģiski noārdās," atgādināja Rumpane.

Ko drīkst un ko nedrīkst mest brūnajos konteineros.
Ko drīkst un ko nedrīkst mest brūnajos konteineros.

Ko drīkst mest bioatkritumu konteinerā

Brūnajā jeb biokonteinerā būtu jānonāk virtuves atkritumiem un ēdiena paliekām bez iepakojuma, piemēram, dārzeņu un augļu atgriezumiem, mizām un serdēm, graudaugiem un to izstrādājumiem – maizei un konditorejai. Tāpat šajā konteinerā drīkst nonākt čaumalas, cietie piena produkti, piemēram, biezpiens un siers, kā arī kafijas vai tējas biezumi.

Pie atkritumiem, kas bioloģiski noārdās, pieskaitāmi dārza atkritumi – augi un to saknes, lapas, zāle, zari, kuru diametrs nepārsniedz divus centimetrus, mulča, arī telpaugi bez augsnes, novītuši ziedi.

Ko nedrīkst mest biokonteinerā

Biokonteinerā nedrīkst izmest ēdienu iepakojumā, jo šis iepakojums bioloģiski nenoārdās. Tāpēc, ja ir slinkums izņemt neizmantoto vistas gaļu no plastmasas kastītes vai žāvēto desu no vakuuma plēves, tad šiem atkritumiem "jādodas" uz sadzīves atkritumu konteineru.

Tāpat biokonteinerā nedrīkst mest "šķidrumus" – pienu, kefīru, zupu vai citas šķidras paliekas. Arī pudeles vai pakas ar šķidrumiem nedrīkst nonākt pie bioatkritumiem.

"Nepareiza šķirošana, piemēram, ja biokonteinerā tiek izmesta teju pilna piena vai cita dzēriena paka, sabojā visus pareizi sašķirotos atkritumus. Tad viss nonāk noglabāšanai atkritumu poligonā, jo konteinera saturs nebūs derīgs tālākai pārstrādei," saka Rumpane.

Bieži vien biokonteineri ir izvietoti arī kapos. Nereti novērots, ka tur kopā ar lapām un zariem konteinerā nonāk arī zeme, smiltis, šķembas, būvgruži un kapos radušies pārpalikumi, piemēram, sveces, sveču trauki, mākslīgie ziedi, augu podiņi un tamlīdzīgi. Arī šie atkritumi nedrīkst nonākt biokonteineros.

Īpašs stāsts ir par tūjām, kuras teorētiski it kā būtu jāizmet bioatkritumos, tomēr to darīt nedrīkst.

"Tūju un tās sugas koku vai krūmu zari dabā sadalās daudz ilgāk, jo ir izturīgi pret mitrumu, turklāt tūju sastāvā ir dažādas ēteriskās eļļas, kas negatīvi ietekmē kompostēšanās procesu. Tūjas un tās zari ir jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā. Arī Getliņu poligonā tās netiek uzskatītas par bioatkritumiem un tiek noglabātas kopā ar citiem nepārstrādājamiem atkritumiem," skaidroja Rumpane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti