Dienas ziņas

Karostas kanālu attīra no vēsturiskā piesārņojuma

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Baltijas jūrā izlaistā roņu meitene ceļo uz dienvidiem

Baltijas jūrā izlaistā roņu meitene Sniegpulkstenīte tuvojas Liepājai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Tieši pirms nedēļas Baltijas jūrā netālu no Ventspils izlaistā roņu meitene Sniegpulkstenīte, sākot savas patstāvīgās dzīves gaitas, nolēmusi doties dienvidu virzienā. Šo septiņu dienu laikā viņa mērojusi vairākus desmitus kilometru un pamazām tuvojas Liepājas piekrastei.

Janvārī Rīgas Zooloģiskajā dārzā dzimusī ronīte, kuru 5. aprīlī palaida jūrā iepretim Užavai, šķiet, sāk pierast pie jaunās dzīves vides. Spriežot pēc viņas pārvietošanās ātruma un līdz šim veiktās distances – vairākiem desmitiem kilometru – spēka un enerģijas dzīvniekam pietiek.

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns norādīja: "Mūsu ronenīte Sniegpulkstenīte šobrīd devusies uz dienvidiem gar piekrasti, šorīt viņa bija jau aiz Jūrkalnes aptuveni iepretim Ziemupei. Acīmredzot, viņa mēģina atkārtot šo ceļu, kas bija iepriekšējam zoodārzā dzimušajam ronēnam Irbei, kura arī līdzīgā veidā pāris dienas uzturējās pie Užavas krastiem, tad pamazām devās uz Liepājas pusi un tad jau tālāk."

To, vai Sniegpulkstenīte jau ir sastapusi savus sugas brāļus un ar viņiem sadraudzējusies, vai spēs izdzīvot, – īstermiņā noteikt nav iespējams, atzina Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode sacīja: "Tas ir no katra indivīda atkarīgs. Ir dažādas teorijas, leģendas. Ir pat tāda leģenda, ka ronēni, kas ir atlaisti jūrā, nemāk patstāvīgi baroties un ka viņi vairāk apdraud zvejas rīkus, bet skaidru pierādījumu vai apstiprinājumu tam nav. Tie, kas ir palaisti jūrā, liela daļa pēc tam nav atrasti vai arī ir veiksmīgi iedzīvojušies. Kā viņi tur pēc tam dzīvojas ar saviem sugasbrāļiem, mums nav vēl tik daudz zinātnisku pierādījumu, jo tas tomēr ir dārgs pasākums – uzlikt raidītājus un ilgstoši novērot."

Viens šāds raidītājs maksā vairākus simtus eiro, un tos Rīgas Zooloģiskais dārzs var atļauties iegādāties, pateicoties sadarbībai ar Ventspils pašvaldību, kas jau ilgstoši sedz roņu uzturēšanas izdevumus.

Baltijas jūrā izlaistā roņu meitene Sniegpulkstenīte
Baltijas jūrā izlaistā roņu meitene Sniegpulkstenīte

Baltijas jūrā dzīvo trīs roņu sugas – pelēkie, kuru ir aptuveni 38 tūkstoši, no tiem virs trim tūkstošiem tieši Rīgas jūras līcī. Pogaino roņu ir aptuveni 10 tūkstoši, bet plankumaino – 12 tūkstoši.

Tiesa, šie roņi vairāk uzturas pie Dānijas krastiem, Latvijas ūdeņos viņus pamanīt var reti.   

Roņu meitenei Sniegpulkstenītei zinātnieki sekos līdzi līdz brīdim, kamēr darbosies raidītājs. Tas tiek pielīmēts pie dzīvnieka spalvām un noturas aptuveni gadu. Kopumā Baltijas jūrā Rīgas zoodārzs ielaidis četrus ronēnus ar raidītājiem. Par triju iepriekšējo gaitām šobrīd informācijas vairs nav. Zināms, ka pirms diviem gadiem jūrā palaistā Irbe no Latvijas piekrastes devās pāri jūrai uz Zviedrijas krastiem, no turienes uz Poliju un visbeidzot pagriezās Dānijas virzienā, kur Bornholmas salas apkaimē nodzīvoja līdz pat ziemai.

KONTEKSTS:

Ventspils ostas robežsardzes kuģis 5. aprīlī jūrā izlaida roņu meiteni Sniegpulkstenīti. Šādu vārdu janvārī Rīgas zoodārzā dzimušajam roņu mazulim balsojot bija devuši ventspilnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti