Rīta Panorāma

Sudānā noticis sprādziens tirgū

Rīta Panorāma

Intervija ar politologu Juri Rozenvaldu

Pēta odu uzvedību klimata izmaiņu ietekmē

ASV pēta odu uzvedību klimata pārmaiņu rezultātā

Zinātnieki Soltleiksitijā (ASV) veic kādu neparastu pētījumu. Tiek vērots, kā odu uzvedība un paradumi mainās klimata pārmaiņu rezultātā. 

Izrādās, – klimatam kļūstot siltākam, odu dzīvošanas periods palielinās, bet vairākas tropisko teritoriju odu sugas nonāk arī mērenāka klimata joslās. 

Zinātnieki uzsver, ka tas var kļūt ļoti bīstami, jo šie mazie asinssūcēji var pārnēsāt neskaitāmas slimības, to skaitā malāriju, Denges drudža  vīrusu, dzelteno drudzi, Rietumnīlas vīrusu, Zikas vīrusu un citus.

Vairākas šos vīrusus pārnēsājošās odu sugas arvien biežāk nonāk mērenākos klimatos, tādēļ ir svarīgi monitorēt odu kustību un to spējas pielāgoties jaunajām dzīvesvietām.

Šogad odu populācija gan ASV, gan Eiropā ir pat līdz piecām reizēm lielāka par normu. Tas izskaidrojams ar sevišķi sniegoto ziemu un lietaino pavasari, kas radīja labvēlīgus apstākļus tam, lai odi strauji savairotos.

Lai arī mazie insekti pārnēsā slimības un ir sevišķs traucēklis cilvēkiem, kas mīl atpūtu dabā, tie ir arī nepieciešami ekoloģijai, jo daudzas odu sugas apputeksnē ziedus, kā arī ir svarīga barības ķēde zivīm, putniem un abiniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti