Dabas liegumā Jēkabpils novadā uzziedējušas aizsargājamās jumstiņu gladiolas

Dabas liegumā "Eglone" Jēkabpils novadā uzziedējušas retās un aizsargājamās jumstiņu gladiolas, informēja AS "Latvijas Valsts meži" (LVM). 

Gladiolas "Gladiolus imbricatus" lielā skaitā uzziedējušas pļavā, kuru liegumā apsaimnieko LVM.

Šajā pļavā pēc 2013. gadā izstrādātā dabas aizsardzības plānā paredzētajiem pasākumiem LVM novāca kokaugu apaugumu un pēc tam regulāri pļāva zālāju, tādējādi sekmēja labvēlīgus apstākļus retā lakstauga dzīvotnei un ļāva atjaunoties lielam skaitam gladiolu atradnēm.

Pļavā varētu būt aptuveni tūkstotis gladiolu, aplēsa LVM vides plānošanas speciāliste Sandra Līckrastiņa.

Gladiolas krāšņi zied arī citā, netālu esošajā palieņu pļavā Eglonas upes malā. Šis augs ir īpaši aizsargājams, un tā plūkšana nav pieļaujama, atzīmēja LVM speciāliste.

Jumstiņu gladiola ir daudzgadīgs īrisu dzimtas lakstaugs. Ziedi tam ir violeti sārti, mēdz būt atsevišķas nokrāsas. Latvijā augs sastopams diezgan reti un nevienmērīgi, pārsvarā valsts austrumu un centrālajā daļā. Visbiežāk tas aug upju palieņu pļavās un ielejās, atsevišķi mežmalās vai retā krūmu koku laucē. Latviju šķērso sugas areāla rietumu daļa.

Jumstiņu gladiola ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā, kā arī Latvijas Sarkanās grāmatas trešajā kategorijā. Suga iekļauta to īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, kam veidojami mikroliegumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti