Ķepa uz sirds

Kāpēc aktrise Anete Krasovska savu sunīti Tēli sauc par mantkārīgu?

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Gudrs un veselīgs kaķis ar suņa raksturu. Kāds ir Kuriļu bobteils

Kaķu šķirne Kuriļu bobteils atklāta pavisam nesen, 20. gadsimta beigās, Kuriļu salās. Tiek uzskatīts, ka tā radusies dabiskā ceļā, sakrustojot Japānas bobteilu un krievu Sibīrijas kaķi. Kuriļu bobteils pēc izskata mazās astes dēļ nedaudz atgādina zaķi, bet raksturā ir līdzīgs sunim, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds". 

Visatpazīstamākā šķirnes firmas zīme ir mazā astīte, kas atgādina zaķa ļipu. Tā nav līdzīga ne Japānas bobteilu pavisam mazajām astēm, ne Sibīrijas kaķu lielajām pūkainajām, un tā nav arī mākslīgi veidota.

Kuriļu bobteilu eksperte Jūlija Brjuhanova pastāstīja, ka Kuriļu bobteili uz salas radušies ģenētiskās mutācijas rezultātā. "Kad piedzima viens kaķis ar tādu interesantu, īsu astīti, šis gēns turpināja attīstīties un tādā veidā šie kaķi arī parādījušies," viņa sacīja. 

Cilvēkiem kaķa mazā aste iepatikās, taču tā mainījusi arī bobteila ķermeņa proporcijas.

"Kaķim tā aste ir vajadzīga balansam, lai sabalansētu savu skrējienu jeb lēcienu. Lai to izdarītu, ķermenis ir izmainījies tā, ka viņiem ir garākas pakaļkājas, priekškājas ir īsākas. Viņi ļoti labi un tālu lec," šķirni raksturoja eksperte.

Kuriļu bobteils ir Jūlijas pirmais šķirnes kaķis. Pirms tiem viņa rūpējusies par bezšķirnes kaķiem. "Nopirku šo šķirnes kaķi savam dēlam un iemīlējos šķirnē," viņa atminējās, norādot, bobteilos iemīlējusies nevis izskata, bet to rakstura dēļ.

"Tas ir vienkārši neaprakstāms. Šis kaķis ir tā kā ģimenes loceklis, viņš ir kļuvis par mana jaunākā dēla aukli. Viņš nāca viņu modināt no rīta, gāja viņu likt gulēt. Es teicu, ka laiks gulēt, un viņš reāli murmināja un sauca dēlu gulēt," par savu mīluli pastāstīja Jūlija. "Šī šķirne ne par velti tiek dēvēta par "kaķi ar suņa dvēseli". Viņi ir pa vidu. Viņi apvieno gan kaķi, gan suni."

To saimnieki varot izmantot arī praktiski. Jūlija norādīja, ka Kuriļu bobteilu var trenēt un apmācīt. Tāpat kā suņi, tie pienes saimniekam mantiņas un zina savu vietu, saprotot saimnieka sacīto.

Kaķu gudrība nav tikai mīloša saimnieka iedoma. Jūlijai pat esot reāli fakti – divas reizes bobteils viņu naktī modinājis brīdī, kad bija steidzami vajadzīga cilvēka palīdzība.

"Pa nakti divas reizes mūs modināja. Pirmoreiz viņa pamodināja un mūs sauca, lai nāktu viņai līdzi un skatītos, kas noticis," pastāstīja Jūlija. Toreiz starp sienu un mēbelēm bijis iestrēdzis mazs kaķēns, un pieaugušais kaķis saimniekus saucis palīgā. "Otrs gadījums bija, kad mums noplīsa ūdens filtra trubiņa un bija plūdi mājās. Tad viņa sauca mūs, ka kaut kas nav kārtībā."

Vēl viens Kuriļu bobteilu lielais bonuss ir veselība.

Kaķi skaitās ilgdzīvotāji – nodzīvojot pat 20 gadus. Jūlija to skaidro vienkārši – cilvēks šķirni vēl neesot paspējis "sabojāt".

"Ar meinkūniem tā diemžēl sanāca. Viņi bija ļoti topā un modē, pāroja dzīvniekus, kurus nevajadzētu pārot, respektīvi, nostiprinot slimības," norādīja Jūlija.

Kuriļu bobteilu kopšana ir vienkārša. Nav nekādu īpašu prasību ne kaķiem, ne viņu ļipām. Kā stāstīja Jūlija, tos ieteicams mazgāt divas reizes gadā un regulāri ķemmēt. Mazgāšana ieteicama tad, kad kaķim mainās spalva, lai šo procesu atvieglotu.

Šķirnes mīnusus Jūlija īsti pat nosaukt nespēja. Iespējams, bobteili nepatiks cilvēkiem, kuri grib, kaķiskāku kaķi, vai cilvēkiem, kuri vēlas, lai kaķis guļ viņiem klēpī. Kuriļu bobteils to nedarīs.

"Viņi būs blakus. Viņš būs cilvēkam blakus kā suns, bet viņš nelīdīs tev virsū un nemēģinās aizņemt visu vietu.

Šis ir kaķis – kompanjons. Viņš vienmēr ir blakus, bet viņš nav uzbāzīgs," šķirni raksturoja Jūlija.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti