Kuldīgā pie Ventas rumbas vairākus gadus pasliktinās ūdens kvalitāte; sāks tīrīšanas darbus

Šobrīd nav ieteicams peldēties Kuldīgas iecienītākajā Mārtiņsalas peldvietā pie Ventas rumbas, jo ūdens kvalitāte pēdējo gadu laikā tur ir pasliktinājusies. Peldvietā ūdens analīzes uzrāda pārāk lielu zarnu enterokoku skaitu, un pašvaldība meklēs ūdens piesārņojuma avotus. 

Ūdens kvalitāte Mārtiņsalas peldvietā Kuldīgā pasliktinājusies vairāku gadu laikā; sāks tīrīšanas darbus
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

Mārtiņsalas peldvieta līdz šim varēja lepoties ar Zilo karogu, kas apliecina peldūdens kvalitāti. Šosezon no šī titula nācies atteikties un gaidīt, kad ūdens kvalitātes uzlabosies. Ūdens kvalitāti epizodiski var ietekmēt piesārņojuma ienese no apkārtējās teritorijas, tāpēc turpmāk pastiprināti kontrolēs kanalizācijas sistēmas, kas nav pieslēgtas kopējam tīklam, un āra tualešu reģistrāciju, skaidroja pašvaldībā. 

Nākamnedēļ upē sāksies arī vērienīgi tīrīšanas darbi. Karstās vasaras dienās peldvietā ir ļoti daudz gan vietējo atpūtnieku, gan pilsētas viesu. "Šodien viens bija – onkulis, kurš nāk kā modinātājs pulksten 11.  Tāds vīrs gados. Pāri rumbai gan neviens nav gājis, labos laikapstākļos te ir kā uz Liepājas ielas – pilns ar cilvēkiem," stāstīja Mārtiņsalas peldvietas glābējs Agris Kesenfelds.

Ieteikums pagaidām nepeldēties Mārtiņsalas peldvietā nav gluži aizliegums peldēties. "Parasti tas ieteikums nepeldēties attiecas uz jūtīgajām iedzīvotāju grupām – bērniem, vecāka gada gājuma cilvēkiem, arī cilvēkiem pēc slimošanas, kuriem novājināta imūnsistēma," skaidroja Veselības inspekcijas (VI) vecākā speciāliste vides veselības jautājumos Daina Sudraba-Livčāne.

Trīspadsmit gadus Kuldīga darbojas arī Zilā karoga programmā, ir izpildīti daudzi kritēriji – peldvieta ir mūsdienīgi labiekārtota, darbojas glābēji, ir ierīkotas atpūtas vietas, taču šoreiz pievīlusi ūdens kvalitāte, kas pēdējo gadu laikā ir pasliktinājusies.

"Šogad peldūdens kvalitātes rādītāju dēļ mēs neizturējām kritēriju, līdz ar to mums šogad ir Latvijas nacionālā peldvieta. VI peldsezonā ņem piecas analīzes par valsts finansējumu, kur nosaka galvenos rādītājus.

Mēs kā pašvaldība analīžu rezultātus iegūstam divas reizes mēnesī. Pēc 20. jūnijā ņemtajām peldūdens analīzēm uzrādījās, ka ir pārsniegts viens rādītājs – neatbilst zarnu enterokoku skaits.

Tādēļ šobrīd nav ieteicams peldēties," skaidroja Kuldīgas novada pašvaldības vides speciāliste Dace Jansone.

Kaut arī nākamie analīžu rezultāti var uzrādīt arī pozitīvu iznākumu un peldēties varēs droši, tomēr pašvaldībā meklēs ūdens piesārņojuma avotus, sacīja Jansone. 

"Mēs kontrolēsim decentralizētās kanalizācijas sistēmas, lai neattīrīti notekūdeņi Ventā nonāktu mazāk, veiksim pārbaudes.

Tās arī veicam, lai atklātu šīs vietas un tās novērstu. Mums ir dārziņu teritorijas, Rumbas dārziņi, arī dzīvojamās ēkas, kurām nav pieslēguma pie centrālā kanalizācijas tīkla, kuriem noteikti būtu jābūt decentralizācijas kanalizācijas izvadāmajām akām. SIA "Kuldīgas ūdens" ir saraksti ar noslēgtajiem līgumiem, skatīsimies un vērtēsim," skaidroja pašvaldības pārstāve.

Tieši upju peldvietās visbiežāk ir sliktāka ūdens kvalitāte, norādīja VI pārstāve. No 59 peldvietām Latvijā 44 ir ar izcilu kvalitāti, bet pārējās, kam ūdens kvalitāte ir zemāka, ir tieši upju peldvietas. Kuldīgā Mārtiņsala ir vienīgā oficiālā peldvieta Kurzemē, kas atrodas pie upes. 

"Upes peldvietas visbiežāk ir biežāk pakļautas piesārņojuma epizodēm.

Upes peldvietās biežāk konstatē gan dažādas notekūdeņu ieplūdes, gan nepietiekami attīrītu notekūdeņu noplūdes, to ievadīšanu.

Reizēm pēc stiprākām lietusgāzēm ūdens attīrīšanas iekārtas netiek galā ar to ūdens apjomu, tad tiek ielaisti neattīrīti notekūdeņi. Ir gadījumi, kad neattīrīti notekūdeņi tiek ievadīti nelegāli," pauda Sudraba-Livčāne.

Kuldīgas novada iedzīvotājus un viesus mudina ievērot higiēnas prasības peldvietā, nepieļaut neattīrīta ūdens noplūdes, kā arī tās tuvumā nevest dzīvniekus. Nākamajā nedēļā Kuldīgas novada pašvaldības un Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevumā uzņēmums SIA "Piekrastei.lv" uzsāks Ventas upes tīrīšanas un straujteču atjaunošanas darbus.

Darbi līdz pat septembrim notiks 2,6 kilometru garā posmā no Mārtiņsalas peldvietas līdz pirmajam lielajam līkumam iepretim Virkai. Lai uzlabotu ūdens kvalitāti Mārtiņsalas peldvietā, augu pļaušanu un izraušanu sāks upes posmā no peldvietas līdz Ventas rumbai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti