Par gada koku Latvijā izraudzīts Kaņepju dižozols Valmieras novadā

Kaņepju dižozols Valmieras novada Jērcēnu pagastā kļuvis par Eiropas gada koku Latvijā 2023. gadā un izvirzīts fināla kārtai konkursā par titulu "Eiropas gada koks", informēja Valmieras novada pašvaldībā.

Kaņepju dižozols pie "Kaņepju" mājām Jērcēnu pagastā ir otrais dižākais ozols Latvijā un Baltijā. Kopš 1977. gada tas iekļauts aizsargājamo dabas pieminekļu sarakstā, kopš 1994. gada – arī arheoloģijas pieminekļu sarakstā.

Ozols ir pagasta lepnums un simbols. Zem ozola vainaga svinīgus brīžus atzīmē ļaudis no tuvienes un tālienes. Te notiek krustabas un kāzu ceremonijas, norādīja vietvarā.

Ozola stumbru savulaik sašķēlis zibens, koka vidū ir liels dobums ar trim ieejām: lielā – ziemeļos, maza sprauga – dienvidos, trešā – pret debesīm. Dobumā, nedzīvajā koksnē savulaik iegriezti dažādi vārdi un iniciāļi, vecākais no tiem – "1886. gads". Starp vārdiem atrodams arī "Kaņepju" māju saimnieka vārds: "N. Cīrulis 15. VII 1928".

1933. gadā tā laika populārākais žurnāls Latvijā "Atpūta" izsludināja varenākā ozola konkursu – lasītāji tika aicināti iesūtīt ierosinājumus un fotogrāfijas. Kaņepju ozols ieguva pirmo vietu, tā saimnieks Nikolajs Cīrulis balvā saņēma žurnāla gada abonementu.

Kaņepju dižozols ir iecienīts tūrisma galamērķis, jo taka uz to vienmēr ir iestaigāta. Ozola dobumā atrodas arī viens no pasaulē populārās dārgumu meklēšanas spēles "Geocaching" slēpņiem.

Šo koku balsojumam izvirzīja pēc biedrības "Esam Jērcēniem" ierosinājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti