Rīta Panorāma

Ungārijas zinātnieki: Suņi labi saprot cilvēku valodu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Brīvdienās aicina piedalīties Putnu dienu pasākumos

Brīvdienās gan lielus, gan mazus aicina piedalīties Putnu dienu pasākumos

Sestdien un svētdien visā Latvijā norisināsies dažādi Putnu dienu pasākumi, kuru laikā iedzīvotājiem zinošu ekspertu vadībā būs iespēja iepazīt un uzzināt daudz ko jaunu par Latvijā mītošajām putnu sugām. Dažādi pasākumi notiks gan Rīgā, gan visos Latvijas novados. Atliek tikai izvēlēties sev tuvāko vai saistošāko.

Šajā nedēļas nogalē visā Latvijā noritēs Putnu dienas. Dažādus pasākums gan Rīgā, gan reģionos rīko Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Ornitologs Ruslans Matrozis norādīja: "Putnu dienās ir iespēja uzzināt par putniem no cilvēkiem, kuriem ir zināšanas, kuri ir profesionāļi, kuri jau daudzus gadus vada šādas Putnu dienas. Parasti cilvēki nāk gan pavērot putnus, gan uzzināt to, kas viņus interesē. Piemēram, par stārķiem. Par jebkuru citu sugu, kas viņam ir zināma un kaut ko grib vēl uzzināt. Tā ir lieliska diena. Būs gan lekcijas, gan dažādas ekskursijas, pastaigas, putnu vērošana ar teleskopu, būrīšu darbnīcas."

Neskatoties uz mainīgajiem laika apstākļiem, putni noteikti būs.

"Šobrīd ir migrācijas pirmais vilnis. Lido tie putni, kas pārsvarā ziemo Eiropā. Mazliet atlido arī no Āfrikas, piemēram, baltie stārķi. Ar katru dienu Latvijā parādās pa kādai jaunai sugai, kas atlido," norādīja Matrozis.

Detalizētu Putnu dienu pasākumu kalendāru un karti var aplūkot mājaslapā putnudienas.lv. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina uz izzinošiem pasākumiem gan Ķemeros, gan Līgatnē, gan Salacgrīvā, gan Rēzeknē.

Novērojamās putnu sugas šobrīd Latvijas reģionos ir atšķirīgas.

DAP Dabas izglītības speciālists Ritvars Rekmanis norādīja: "Kurzemē jau ir atlidojušas baltās cielavas, bet Latgalē un Vidzemē, visticamāk, vēl nav. Kurzemē atkal ir mazāk zosu, jo lielākā daļa jau ir aizlidojušas uz Igauniju, bet Latgalē un Vidzemē zosis tikai sāk parādīties. Pārgājieni un Putnu dienu pasākumi paredzēti dažāda vecuma un profesiju cilvēkiem. Nav svarīgi, vai skolēns vai seniors."

Īpašu programmu Putnu dienām sagatavojis arī Rīgas Zooloģiskais dārzs. Tiks piedāvātas gan ekskursijas, gan tāpat kā citās Latvijas vietās varēs iemācīties gatavot putnu būrīšus, saprotot, no kāda materiāli tie jābūvē un kā tos pareizi izvietot.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns sacīja: "Programmā ir 250 zīlīšu būrīši un 250 strazdu būrīši, un vēl arī īpašais būrītis mizložņai. Tas ir tāds parasts putns, kas Latvijā ir tīri bieži sastopams, taču bieži vien viņš netiek pamanīts, jo viņš ir brūnā krāsā. Tādā pašā krāsā ir arī koka stumbrs. Viņš medī, staigājot ap koka stumbru no lejas uz augšu un šādā veidā salasa kukaiņus un kāpurus."

Zoodārzā varēs veidot kumšķus, proti, sagatavot būvmateriālus no dzīvnieku vilnas, ko putni labprāt izmanto ligzdu siltināšanai. Putnu dienu tradīcijas Latvijā jau ir vairāk 90 gadus senas. Šobrīd tās izaugušas no vienas dienas pasākuma par notikumu mēneša garumā – šogad programmā paredzētas aktivitātes no aprīļa sākuma līdz pat 2. maijam. Visā Latvijā aptuveni 40 pasākumi.

Ornitologi arī aicina iedzīvotājus par saviem putnu novērojumiem ziņot mājaslapā dabasdati.lv. Šogad cilvēki īpaši tiek lūgti pievērst uzmanību balto stārķu ligzdvietām.

Vēl par putniem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti