Dienas ziņas

"Latvijas Pasts" noraida pārmetumus par izšķērdīgu pasākumu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mūsā un Lielupē ūdens līmenis pakāpies par metru

Mūsas un Lielupes krastos ūdens pakāpies, pašvaldībās draudus nesaskata

Atkušņa un vižņu dēļ Zemgales upēs Mūsā un Lielupē ūdens līmenis ir kāpis par vienu metru. Ūdens izgājis no krastiem, ieplūstot palienēs, taču, pašvaldību ieskatā, iedzīvotājiem draudu pašlaik nav. Upju krastos dzīvojošie jau pieraduši pie biežiem paliem un plūdiem un risku gadījumā zina, kā rīkoties.

Lielupes upes krastā daudzus gadus dzīvo Mežotnes pagasta Cepļa ciema iedzīvotājs Antons. Pieredze, vērojot dabu, viņam palīdz arī tagad saprast, vai un kādi pārsteigumi ir gaidāmi. 

"Šogad arī, piemēram, liels ūdens. Ledus uzsala, nekad nav stāvējis, nav stāvētājs," teica Antons. "Cik es ievēroju, pierakstīts nav nekur, bet tas savā galvā.. tā bija – izgāja ledus. Tagad otrais ledus, nu un šitais arī izies. Ja šonedēļ neizies, tad stāvēs visu mēnesi, jo nākamnedēļ būs sals."

Antons atceras savas mammas atmiņu stāstus par plūdiem pirms 20 gadiem – tad ūdens sedza plašas teritorijas novadā. Pats ir pieredzējis brīžus, kad ūdens klājis visu viņa sētu. 

"Deviņdesmit devītajā [gadā] bija, tad no Līvānu puses nevarēja iebraukt vairāk te, viss bija ūdenī un nostāvēja veselu mēnesi," sacīja Antons. 

Šogad, pēc Antona domām, ievērojamu palu un plūdu nebūs – pēc viņa aplēsēm, tādu nebūšot vēl 50 gadu.

Par to, ka šobrīd palu dēļ neviens vēl nav apdraudēts, ir pārliecināts arī vietējais vides speciālists. Tomēr, tā kā ik gadu trīs Bauskas novada upes sagādā raizes, situāciju regulāri novēro. 

"Ir palu ūdeņi jau kuro reizi. Kā vienmēr mūsu ziemās, bet tādu kritisku līmeni tie nav sasnieguši," teica Bauskas novada vides speciālists Valērijs Gabrāns. "Patiesībā ir divas vietas, kur Lielupe pietuvojas apdzīvotām vietām. Viena no tām  ir Ceplis – apdzīvota vieta Mežotnes pagastā. Otra vieta ir pašā Mežotnes ciematā, tur arī ir diezgan regulāri. Pietuvojas ūdens tā sauktajai Mazmežotnes muižai un arī appludina notekūdeņu attīrīšanas iekārtas."

Ūdens līmenis Lielupē un Mūsā pacēlies par vienu metru, bet jau sāk kristies.

Tomēr vižņi un atkusnis liek pašvaldības atbildīgajām amatpersonām vairākas reizes dienā sekot līdzi hidrometeoroloģiskajiem datiem. Tāpat pašvaldībā izstrādāts plāns kritiskākām situācijām. 

"Mums ir zināmas telpas, uz kurieni pārvietot iedzīvotājus. Policija strādā, mums katru dienu pienāk operatīvā informācija," pastāstīja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks (Nacionālā apvienība). "Attiecīgi, kāds ūdens līmenis, kāda ir kritiskā robeža… Pagasta nodaļas seko līdzi šim, bet mums tā jau ir atstrādāta lieta."
 
Pēdējie ievērojamākie plūdi Zemgali skāra 2017. gada rudenī, kad no krastiem izgāja visas trīs upes – Mēmele, Lielupe un Mūsa. Togad rudens plūdi lietavu dēļ pat tika dēvēti par gadsimta plūdiem. Arī šogad viss atkarīgs no laikapstākļiem, taču vižņu daudzums nav tik liels, un tas ļauj cerēt, ka tādi lieli pali nav gaidāmi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti