Rīta Panorāma

Krievijā tupina vērsties pret jebkuru brīvdomību

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Zemūdens dzīvnieki sāka spīdēt pirms 540 miljoniem gadu

Ūdens dzīļu dzīvnieki sāka spīdēt pirms 540 miljoniem gadu

Daudziem zemūdens iemītniekiem un dažiem kukaiņiem piemīt spēja mirdzēt jeb bioluminiscence. Jaunākie pētījumi liecina, ka koraļļiem šī īpašība radusies apmēram pirms 540 miljoniem gadu.

Organismi ķīmiskas reakcijas rezultātā radīto gaismu izmanto, lai atbaidītu plēsējus, pievilinātu medījumu, atrastu savas sugas pārstāvjus un reaģējot uz kairinājumiem.

Šī spēja piemīt arī daudziem mīkstajiem koraļļiem, un pētnieki ar 185 sugu pārstāvju ģenētiskās informācijas palīdzību izveidoja to evolūcijas koku. Izrādījās, ka visiem ir kopīgs priekštecis, kas dzīvoja apmēram pirms 540 miljoniem gadu, un tas ir divas reizes vecāks nekā līdz šim par senāko spīdošo dzīvo būtni uzskatītā garnele.

Tas neizbrīna, jo kembrija periodā evolūcijas "sprādziens" notika visā pasaulē.

Savukārt cilvēkiem, kuriem bioluminiscences jēdziens ir svešs, jāatgādina, ka tās spilgts piemērs tiešā un pārnestā nozīmē ir mums labi zināmais jāņtārpiņš.

Jūras biologs Stīvens Hadoks skaidroja: "Tas nedaudz mainīja manu viedokli par bioluminiscenci kā par salīdzinoši nesenu parādību, kas ir attīstījusies konverģenti – dažādi organismi daudzos gadījumos to izgudroja no jauna, neatkarīgi viens no otra. Šķiet, ka šis ir gadījums, kad bioluminiscence var būt ir attīstījusies sen un pēc tam saglabājusies visos šī sākotnējā organisma pēcnācējos."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti