Atjaunos izzūdošo unikālo dabas lieguma «Grebļukalns» biotopu

Šoruden AS "Latvijas Valsts meži" dabas liegumā "Grebļukalns", kas atrodas Ludzas novada Pasienes pagastā, uzsāks apjomīgus darbus, lai uzlabotu Latvijā ļoti retā osu meža biotopa stāvokli un dzīves apstākļus šim biotopam raksturīgajām reto augu un arī tauriņu sugām.

Atjaunos izzūdošo unikālo dabas lieguma «Grebļukalns» biotopu
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

Dabas liegums "Grebļukalns" ir gandrīz piecus ar pusi kilometrus gara, līkumaina osu grēda, ko vietējie sauc par "Āža muguru". Tas atrodas starp diviem ezeriem un paceļas līdz 30 metriem pār apkārtnes mežiem un purviem. Grebļukalna nogāzes ir stāvas, un saules stari vasaras vidū apspīd tās gandrīz perpendikulāri, taču gadu gaitā izaugušais pamežs, tai skaitā egles, kuplie lazdu krūmi, sūnas sākušas mainīt dabas lieguma īpatnējo mikroklimatu un augu valsti, stāsta "Latvijas Valsts mežu" Ziemeļlatgales reģiona Vides plānošanas speciāliste Diāna Marga: "Dabas liegumā "Grebļukalns", šinī aizsargājamajā osa teritorijā ir konstatētas retas augu sugas, kā piemēram, smiltāju esparsete. Suga ir atkarīga no traucējumiem, tā nevar augt ēnainās vietās, tur, kur aug lazda. Mēs mēģināsim uzlabot šos apstākļus, noņemot krūmu stāvu, veicot augsnes mineralizāciju, tādējādi radot vietu šīm aizsargājamajām sugām. Šis pasākums domāts arī dažādu kukaiņu un tauriņu aizsardzībai. Kā viens no piemēriem – uz esparsetēm dzīvo tauriņš – esparsešu zilenītis. Te ir viņa vienīgā atradne valstī, bet pēdējie apsekojumi liecina, ka kopš 2013. gada tas te vairs nav konstatēts."

Ierobežots laukums, kurā aug meža purene
Ierobežots laukums, kurā aug meža purene

Lai pēc iespējas saglabātu osa ekosistēmu, visi plānotie mežistrādes darbi līdz pat sīkumam saskaņoti ar Dabas aizsardzības pārvaldi, atzīmē LVM Ziemeļlatgales reģiona mežizstrādes iecirkņa pārstāvis Kaspars Rudovičs, un jau tagad atzīmētas vietas, kur uz osa atrasti retie augi, krūmi. Tāpēc tehnika strādās tā, lai pēc iespējas saglabātu reto ekosistēmu.

"Mežistrādes darba procesā tiks izmantota standarta tehnika. Tie būs vidējās klases krājas kopšanu harvesters, mazjaudas krājas kopšanu harvesters un harvesters, kas aprīkots ar kniebējgalvu. Mežistrādes darbi sadalīti trīs posmos," skaidro Kaspars Rudovičs.

Tiek novākti vēja nolauztie koki
Tiek novākti vēja nolauztie koki

Pēc mežizstrādes sekos osa meža sakopšanas un labiekārtošanas darbi – ierīkojot skatu laukumus, soliņus, speciālu fotografēšanās rāmi uz sakopta biotopa un ezeru fona. Kā stāsta Meža infrastruktūras un ugunsdzēsības speciālists Vitālijs Romanovs, notiks arī speciāla zaru dedzināšana: "Tie osu meži jau arī ir tie meži, kuri veidojās dabiski no ugunsgrēkiem, kad izdega viss pamežs, bet priede ir izturējusi ugunsgrēku un tā veidojās osu meži. Mēs to degšanu varam panākt mākslīgi, protams, ugunsdrošajā periodā un kontrolēti. Mums jau ir pieredze arī citos biotopos, kā dedzināt."

Kalnā būtu jābūt tikai priedēm. Tagad nogāze aizaugusi ar eglēm un lazdām
Kalnā būtu jābūt tikai priedēm. Tagad nogāze aizaugusi ar eglēm un lazdām

Pašlaik uzsākta tikai neliela daļa dabas lieguma "Grebļukalns" atjaunošanas un sakārtošanas darbu. Paredzēts, ka tie turpināsies līdz 2025. gada beigām. Uz darbu laiku drošības nolūkos apmeklētājiem būs slēgta pastaigu taka.

Taka pašā Grebļukalna korē
Taka pašā Grebļukalna korē

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti