Rīta Panorāma

Eiropas Savienība ilgtermiņā atbalstīs Ukrainu

Rīta Panorāma

Mobilais muzejs liek aizdomāties par klimata pārmaiņām

Ņujorka katru gadu nogrimst par 1 līdz 2 milimetriem

Ņujorka katru gadu iegrimst par vairākiem milimetriem

ASV zinātnieki konstatējuši, ka Ņujorkas pilsēta grimst par vienu līdz diviem milimetriem gadā. Tālākā nākotnē šie procesi varētu radīt problēmas, it īpaši ņemot vērā pasaules okeāna līmeņa celšanos. 

Pētnieki norāda, ka grimšanu izraisa gan dabiski, ģeoloģiski faktori, gan cilvēku darbība, tajā skaitā celtniecība. Piecos pilsētas rajonos uzbūvēts vairāk nekā miljons ēku, un konstrukciju kopējais svars ir 1,7 triljoni tonnu.

Neizbrīna, ka šie procesi dažādos rajonos atšķiras, jo atšķirīga ir zemes dzīļu ģeoloģija. Piemēram, Manhetenas vidusdaļas debesskrāpji galvenokārt būvēti uz klints, bet Bruklinas un Kvīnsas rajoni attīstīti uz mīkstāka pamata.

Zinātnieki uzsver, ka trauksmei pagaidām nav pamata un būvniecība nav jāaptur. Tomēr arhitektiem jāņem vērā šis faktors, plānojot tālāko attīstību.

Globālās sasilšanas dēļ paaugstinās arī okeāna līmenis, un izteiktākas kļūst vētru izraisītās plūdmaiņas.

Iespējamo notikumu attīstības scenāriju parāda līdzīgi procesi citās pasaules pilsētās, tajā skaitā Venēcijā un Džakartā. Zemes grimšanas dēļ Indonēzijas valdība pat pieņēmusi lēmumu pārcelt galvaspilsētu tālāk iekšzemē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti