Dienas ziņas

Ēvaldam Valteram – 130

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Varēs vērot Latvijas Dabas fonda tiešraides no 13 ligzdām

Šosezon varēs vērot Dabas fonda tiešraides no 13 putnu ligzdām

Latvijas Dabas fonds (LDF) beidzis ikpavasara darbus, lai pēc ziemas atjaunotu un izvietotu tiešraides iekārtas pie putnu ligzdām, kam seko miljoniem skatītāju daudzviet pasaulē. Šajā sezonā varēs vērot rekorddaudz ligzdu – 13. Dažās jau silda olas, bet dažās vēl tikai gaida atgriežamies otru pusīti.

Viena no jaunajām tiešraidēm ataino notikumus zivju ērgļu ligzdā. Tā atrodas Kurzemē un ornitologiem zināma jau 20 gadu. Ļoti ainaviska, ierīkota vecas priedes galotnē. Abi putni atgriezās Lieldienās un uzreiz ķērās pie mītnes atjaunošanas. 

Tuvākajās dienās sadarbībā ar "Rīgas mežiem" LDF sāks jaunu tiešraidi no vēl vienas melnā stārķa ligzdas.

Šobrīd jau skatāma ligzda Ogres novadā. Stārķim Ogrim pagaidām nav partneres, bet kavēties nevar, jo aprīļa otrajā pusē olām jau būtu jābūt. Jo vēlāk tiek izdētas olas, jo mazāka iespēja, ka jaunie putni pārdzīvos pirmo ziemu. Kā uzsvēra ornitologs Jānis Ķuze, melnajiem stārķiem Latvijā jau ilgstoši ir ļoti sliktas ligzdošanas sekmes:

"Ilgtermiņā populācija nevar atražoties. Ir pamats uzskatīt, ka problēma ir barības trūkums vasaras otrajā pusē, kad ligzdā ir jaunie putni un vajag visvairāk barības.

Viens no iespējamiem skaidrojumiem ir saistīts ar mežu meliorāciju. Laikā, kad putniem vajag barību, grāvji stāv sausi. Iespējas atrast barību ir tuvu nullei."


Tikmēr pie baltajiem stārķiem Fāzes un Volta šobrīd valda idille. Taču novērojumi liecina, ka miers var būt mānīgs. Var uzliesmot konflikti ar konkurentiem, greizsirdības scēnas un attiecību skaidrošana, kas var beigties ar perējuma bojāeju.

Bet Durbes novadā jūras ērgliene Milda jau silda olas, kas šķilsies maija pirmajās dienās. Rudenī smagā ligzda nokrita jau trešo reizi un bija bažas, vai Mildai būs, kur perēt. Taču ērgļu pāris paveica milzīgu darbu – īsā laikā uzbūvēja jaunu mītni. 

"Tiesa, es viņiem nedaudz piepalīdzēju. Nestabilajā egles galotnē pārliku pāri nolūzušo galotni, kas jau gadus 20 bija nostāvējusi, iekārusies zaros. Un putniem veidojās stabilāks pamats ligzdas būvēšanai," atzina Ķuze.

Mildai ir jauns dzīvesbiedrs ar H burtu uz gredzena. Pirms Lieldienām LDF izziņoja balsošanu par to, kā saukt šo ērgli, un nolemts saukt par Hugo.

Šajā sezonā tiešraidē varēs vērot 13 ligzdas. Tik daudzu kameru uzturēšana prasa lielu darbu un līdzekļus.  

"Mums būs vēl viena pilnīgi jauna suga, par ko šobrīd vēl neko neteikšu, bet cerams, ka tuvākajās pāris dienās arī tā būs skatāma," pastāstīja ornitologs.

"Varu pateikt, ka ligzdo būrī, kamera būs uzstādīta būrī.

Tas mums pašiem sagādā lielu prieku. Tāpēc mēs to darām. Un tas sagādā priekus arī daudziem cilvēkiem, kas šis ligzdas vēro."

Ligzdu skatījumu skaits gadā ir 4 līdz 5 miljoni. Tiešraides pētniekiem dod plašāku ieskatu par to, kas notiek ligzdošanas laikā, bet skatītāji kļūst zinošāki par norisēm dabā.

Visas Latvijas Dabas fonda tiešraides no putnu ligzdām atrodamas šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti