Vidzemniekam piespriests 50 000 eiro sods par apdraudētas sugas putnu olu iznīcināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vidzemes rajona tiesa Cēsīs piespiedusi 50 000 eiro naudassodu kādam vīrietim, kurš tīšām iznīcinājis apdraudētas putnu sugas olas.

Vidzemniekam piespriests 50 000 eiro sods par apdraudētas sugas putnu olu iznīcināšanu
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Pavasara putnu kņadā pie Rīgas kanāla Bastejkalnā ar skaļiem kliedzieniem sevi pieteic lielie ķīri – mazas kaijas ar baltu vēderu, pelēkiem spārniem, melnu seju un astes galu. Atlidojuši no ziemošanas vietām Rietumeiropā, šie ūdensputni Latvijā gatavojas ligzdošanai.

Ķīru kolonijas mēdz apmesties arī dziļi iekšzemē, viena no vietām ir Bērziņu dīķis Vidzemē, Veselavā pie Bērzkroga. Ar to arī saistās Vidzemes rajona tiesas spriedums, kas, ja netiks pārsūdzēts, stāsies spēkā pirmdien, 3. aprīlī.

Par vairāk nekā 10 lielo ķīru olu iznīcināšanu Artim Krūmiņam varētu nākties samaksāt valstij 50 000 eiro un 140 stundas piespiedu kārtā strādāt sabiedrības labā.

Šādu spriedumu 22. martā lēma Vidzemes rajona tiesa Cēsīs. Sods piespriests pēc Krimināllikuma 115. panta "Īpaši aizsargājamo dzīvnieku un augu iznīcināšana un bojāšana".

Pirms diviem gadiem 16. maijā Krūmiņš ar SUP dēļa airi Bērziņu dīķa saliņā sašķaidīja putnu dējumu. Iespējams, vīrieti bija nokaitinājušas putnu klaigas.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības vadītājs Viesturs Ķerus stāsta, ka dabā ķīriem ir ziņnešu loma. Tie arī citus ūdensputnus brīdina par ienaidnieka tuvošanos, lai tie spētu izaudzēt nākamo paaudzi.

"Man ķīru balsis izraisa ļoti pozitīvas emocijas, tas ir viens no pavasara vēstnešiem – kad dzird, ka Rīgas centrā ir atgriezušies ķīri. Nav visiem tāda sajūta, ka tie kliedz tā, ka jāsit nost. Ir apdraudētas un īpaši aizsargājamās sugas, bet ligzdu postīšana ir aizliegta pilnīgi visām sugām, tikai soda smagums atšķiras," skaidro Ķerus.

Lielie ķīri Latvijā ir iekļauti īpaši aizsargājamu sugu sarakstā, un ne tikai tāpēc šis spriedums ir vēsturisks.

Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode apstiprina, ka tas ir pirmais reālais sods par putnu olu iznīcināšanu.

Noziegumu izdevās fiksēt tāpēc, ka tajā pavasara dienā Bērziņu dīķa putnu kolonijas caur tālskati vēroja Vidzemes Augstskolas profesors, aizrautīgs ornitologs Andris Klepers, kuram netālu ir dzimtas mājas.

Viņš nofilmēja Krūmiņa rīcību, pie tālskata pieliekot mobilo telefonu. Klepers stāsta, ka Bērziņu dīķis Vidzemē ir viena no labi zināmām putnu un tieši lielo ķīru vērošanas vietām, tas pieder vairākiem apkārtnes iedzīvotājiem.

Sala, kur notika izrēķināšanās, nav Arta Krūmiņa īpašums. Un, pat ja tā būtu, tas nav attaisnojums šādai nežēlīgajai rīcībai.

"Bērzkrogā pie tik dzīvas satiksmes, kur ir 6000–7000 automašīnu dienā, kur ir uzņēmumi, kur ir cilvēki, šī ķīru kolonija ar 600 putniem ir kā daļa no pilsētas. Mēs, protams, varam sevi noskaņot, ka industriālie trokšņi man patīk, bet citi pēkšņi liekas kaitnieciski..." spriež Klepers.

Viņš ne tikai kliedzot aizrādīja postītājam, bet arī par olu sašķaidīšanu ziņoja gan Dabas aizsardzības pārvaldei, gan Valsts policijai. Sekoja līdzi visām tiesas sēdēm, divās ieradās kā liecinieks. Viņš uzskata, ka šāds Vidzemes tiesas spriedums ir būtisks arī, jo parāda sabiedrības briedumu.

"Zināmā mērā esam gatavi runāt ne tikai par ekonomiski nozīmīgajām lietām, bet varam ētiski spriest, kāda vērtība ir dzīvībai, kāda vērtība ir eksistenciālai vēlmei līdzās pastāvēt. Tas nav triviāls dalījums, ka visa dzīvā daba ir kaitēkļi vai nezāles, ir vai nav labums cilvēkam."

Postītājs Artis Krūmiņš sākumā tiesā vainu atzina, bet, uzzinot soda lielumu, to noliedza un aicināja talkā advokātu.

DAP eksperts jūras putnu jautājumos Pēteris Daknis stāsta, ka tas nav pirmais oficiāli fiksētais lielo ķīru ligzdu postīšanas gadījums Latvijā, šādas lietas policijā vienkārši mēdzot iestrēgt pierādījumu trūkuma dēļ.

"Īpaši aizsargājamo putnu sugu sarakstā Latvijā ir 95 sugas, tai skaitā lielais ķīris. Taču uz tiešu olu iznīcināšanu šis saraksts pat īsti neattiecas.

Visi putni ligzdošanas laikā ir aizsargāti ar likumu. Arī nobakstīt vārnu ligzdu no savas piemājas ābeles – tas ir pārkāpums.

Sodi ir likumā noteikti, tur ir gradācija pa sugu grupām. Ķīrim tas ir ļoti augsts," norāda Daknis.

Lai gan Veselavas lielo ķīru kolonijas postītājs ar advokātu esot licis lietā pat argumentu, ka pie Bērziņu dīķa neesot bijušas uzstādītas brīdinājuma zīmes, ka šeit mīt īpaši aizsargājama putnu suga, tomēr nezināšana neatbrīvo no atbildības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti