Jauna putnu tiešraide – vistu vanagi Bērnu slimnīcas teritorijā

Kopš piektdienas, 1. marta, ikviens aicināts sekot līdzi Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešraidei no vistu vanagu ligzdas Bērnu slimnīcas parkā. Vanagu ligzdošana Bērnu slimnīcas teritorijā zināma jau kopš 2015. gada, un ik pavasari šeit sagaidīti arī vanagu mazuļi, informēja LDF.

Latvijas Dabas fonda nodrošinātās tiešraides no putnu ligzdām nu jau 13 gadus daudzi ar lielu aizrautību vēro gan Latvijā, gan arī ārzemēs. Taču šajā pavasarī pirmo reizi ikvienam būs iespēja sekot līdzi tam, kā Bērnu slimnīcas teritorijā, vien pavisam īsā gājienā no Vienības gatves, savu ikdienu vada vistu vanagi.

Patlaban putnu ģimene vēl gatavojas ligzdošanai, taču paredzams, ka pavisam drīz tiešraidē varēsim vērot vanagu ģimenes pieaugumu, norādīja LDF.

Ornitologi Aigars Kalvāns un Imants Jakovļevs fiksējuši, ka pēdējo deviņu gadu laikā šajā vietā mītošajiem vanagiem ligzdošana vienmēr ir bijusi sekmīga. Piemēram, 2022. gadā sagaidīti četri vanadziņi, bet pērn gredzenoti trīs jaunuļi. Šie novērojumi ļauj ar cerībām gaidīt vanagu ģimenes pieaugumu arī šajā pavasarī.  

Tas, ka Bērnu slimnīcai izveidojusies sadarbība ar Latvijas Dabas fondu, nav nejaušība, jo darbinieku vidū ir gana plašs un aktīvs ornitoloģijas entuziastu pulks, atzīmēja LDF, norādot, ka interese par putnu vērošanu ne vienam vien radusies, tieši novērojot putnu daudzveidību slimnīcas parkā. Viena no aktīvākajām ornitoloģijas entuziastēm ir bērnu reimatoloģijas virsārste un Latvijas Ornitoloģijas biedrības dalībniece Zane Dāvidsone, kura kopā ar kolēģiem kopš 2021. gada piedalījusies vanagu gredzenošanā.

Bērnu slimnīcas vistu vanags
Bērnu slimnīcas vistu vanags

"2021. gada pavasarī sagadījās, ka no reimatologu kabineta 5. stāvā katru dienu varējām vērot vistu vanagu – kā viņš no rītiem sildās saulītē, kā medī, pārojas. Visbeidzot no sava loga pamanījām ligzdā mazas baltas galviņas – jaunos vanadzēnus. Par novērojumiem sazinājāmies ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību (LOB). Pārdzīvojums, vērojot vistu vanaga gredzenošanu, aplūkojot tuvumā jauno putnu, bija tik liels, ka iestājos LOB. Nu jau trīs gadus visa reimatologa komanda un ne tikai – arī citi kolēģi pievērš uzmanību vanadziņa gaitām," stāstīja ārste.

Viņa arī novērojusi, ka nereti vanaga vērošana kopā ar pacientiem palīdz novērst bērnu domas no nepatīkamā.

Vistu vanagu gredzenošanu kopš 2019. gada Bērnu slimnīcā veicis ornitologs un Rīgas vistu vanagu zinātājs Imants Jakovļevs. "Šī tiešraide vērotājiem demonstrēs to, kā daba sadzīvo ar pilsētu un tās urbanizāciju. Putnu ligzdu vērošana var ļoti daudz iemācīt par putniem. Vistu vanagu mamma, kura arī izmērā ir lielāka, ģimenē ir galvenā un reizēm tēvu ligzdā pat nepieņem. Protams, tiešraides izgaismo arī šķietami skarbākus brīžus, jo reizēm mazuļi neizdzīvo. Tāpēc, vērojot vistu vanaga ģimeni tiešraidē, ieteiktu paturēt prātā, ka dabā nav modernas medicīnas, nav apdrošināšanas. Tāpēc vislabāk to uztvert kā seriālu un pārāk putniem nepieķerties," viņš sacīja.

Savukārt ārste Zane Dāvidsone uzsvēra – lai arī esam pieraduši domāt, ka plēsīgie putni "dara pāri mazākiem putniem", tos apēdot, tieši plēsīgo putnu populācija ir kā indikators ekosistēmas līdzsvaram.

"Kādēļ ir vērts pievērst uzmanību spārnotajiem draugiem? Jo to daudzveidības nodrošināšana ir visu mūsu, tai skaitā mūsu bērnu interesēs. Katram no viņiem ir sava vieta un mērķis "lielajā bildē"," viņa sacīja.

2024. gada 22. februārī kameras tika pievienotas divām Bērnu slimnīcas teritorijā esošajām vistu vanaga ligzdām, un jau pirmo dienu novērojumi ļāva secināt, kura no ligzdām šogad tiks izmantota ligzdošanai, bet kura putniem kalpos par "pusdienu galdu".

Tiešraidi no vistu vanagu kameras Bērnu slimnīcas teritorijā iespējams vērot Latvijas Dabas fonda oficiālajā "Youtube" kanālā ŠEIT, Latvijas Dabas fonda mājaslapas sadaļā "Tiešraide", kā arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā.

Aizraujoši stāsti par dabu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti