Dienas ziņas

Ādažos cenšas risināt bērnudārzu problēmu

Dienas ziņas

Plāno jaunu iespēju studentiem

Diskutē par Kārļa Ulmaņa lomu vēsturē

Vēsturnieki strīdas – vai Kārli Ulmani var saukt par prezidentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Cik pareizi un juridiski korekti ierindot Kārli Ulmani Latvijas Valsts prezidentu skaitā, ņemot vērā, ka viņu neievēlēja Saeima un viņš nedeva Valsts prezidenta zvērestu? Šī ir viena no Latvijas vēstures problēmām, par kuru tika diskutēts atkal un atkal, tā arī nedodot sabiedrībai skaidru atbildi un katram paliekot savās pozīcijās.  

Šogad aprit 80 gadi, kopš 1936. gada 12. martā Ministru kabinets pieņēma “Likumu par valsts prezidenta amata izpildīšanu” un tā paša gada 11. aprīlī, beidzoties Valsts prezidenta Alberta Kvieša pilnvarām, Latvijas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis ar Ministru kabineta akceptu kļuva arī par Valsts prezidentu, tādējādi apvienojot savā personā divus amatus.

Vēsturnieks Ilgvars Butulis uzsver, ka Ulmaņa režīms bija gana sarežģīts un to nevar vērtēt viennozīmīgi. Līdzās no  šodienas viedokļa nedemokrātiskajām metodēm, pieauga nacionālisms, ekonomiskā un kultūras dzīves attīstība.

Vēsturnieks uzskata, ka Kārli Ulmani vispareizāk būtu raksturot kā cilvēku, kas izpilda prezidenta pienākumus.   

Vai Ulmanis būtu tiesīgs saukties par valsts  prezidentu? Daļa juristu sliecas teikt skaļu “nē”, un tam  varētu piekrist arī vēsturnieki.

Vēsturnieks Juris Ciganovs uzskata, ka juridiski droši vien nebūtu pareizi saukt Kārli Ulmani par prezidentu. Viņu varētu saukt - Valsts un ministru prezidents. Izraut viņu Latvijas vēstures mēs nevaram, de facto viņš bija prezidents, bet juridiski - tas ir jautājums, klāstīja Ciganovs. 

Sociālatropologs Klāvs Sedlenieks vairākkārt  norādīja, ka, viņaprāt, Ulmanim nebūtu jābūt pieminētam Latvijas Republikas prezidenta mājaslapā starp prezidenta  priekšgājējiem līdzās Jānim Čakstem un pārējiem Valsts prezidentiem,  kas tikuši likumīgi ievēlēti saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi.

Svinīgajā Ministru kabineta sēdē, kas notika sakarā ar 11. aprīļa abu amatu apvienošanu, Ulmanis uzsvēra, ka tas neesot saistīts ar varaskāri vai “pārākuma iedomu”, bet ar “darbu, strādāšanu un atbildību” . 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti