Kultūras ziņas

Politiski erotisks kabarē "Bez morāles. Ar lellēm"

Kultūras ziņas

"Spuldzēs aizdegts prieks" Nacionālajā teātrī

"Rožu iela" – sieviešu likteņi padomju represiju laikā

Stūra mājā atklās padomju varas represētajām sievietēm veltītu izstādi «Rožu iela»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

5. decembrī pulksten 18 Stūra mājā tiks atklāta politiski represētajām sievietēm veltīta izstāde "Rožu iela". Sieviešu ieguldījums pretošanās kustībā padomju režīmam ir nozīmīgs, tomēr mazāk pētīts un zināms. Izstāde stāstīs par sievietēm, kuras pašaizliedzīgi veltīja savu dzīvi pretošanās kustībai Latvijā un par to izcieta sodu. Izstādes kuratore ir vēsturniece Viktorija Pivena, bēgle no Ukrainas, kura šobrīd strādā Latvijas Okupācijas muzejā.

Padomju okupācijas laikā Stūra mājā ieslodzītās sievietes tika turētas atsevišķā izolatora gaitenī, ko vietējā žargonā sauca par "Rožu ielu". Latvijas Okupācijas muzeja rīkotā izstāde "Rožu iela" ir stāsts par padomju režīma salauztajiem sieviešu likteņiem, dzīvēm un cerībām, kas nekad nav pametušas to sirdis.

Izstādē izmantoti Latvijas Okupācijas muzeja krājuma materiāli – oriģinālie dokumenti, fotogrāfijas, personīgās mantas.

Stūra mājas apmeklētāji autentiskajā vidē varēs iepazīt dažādos sieviešu likteņu stāstus, kas veidojušies, ejot cauri šausminošajām cietuma kamerām, gulaga sistēmas nometnēm un nometinājuma vietām.

GULAG — (krievu val.: Главное управление исправительно-трудовых лагерей и колоний — Labošanas darba nometņu un koloniju galvenā pārvalde) bija NKVD (krievu: Народный комиссариат внутренних дел — Iekšlietu tautas komisariāts) apakšnodaļa, kura 1930.–1960. gadā pārvaldīja koncentrācijas un "labošanas darbu" nometnes PSRS teritorijā.

Apmeklētāji varēs arī apskatīt ieslodzītajām sievietēm piederējušos priekšmetus, noklausīties izteiktās apsūdzības un spriedumus un iepazīties ar oriģinālajiem 1941. gada dokumentiem, kurus saglabāja un muzejam deviņdesmitajos gados nodeva jaunatnes pretošanās organizācijas "Nacionālā sardze" dalībnieki. 

Izstāde "Rožu iela" Stūra mājā Rīgā, Brīvības ielā 61, plašākai publikai būs pieejama no 6. decembra katru dienu no pulksten 10.30 līdz 17.30 par ziedojumu.

Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti