Raibu mūžu piedzīvojusī Usmas baznīca ieguvusi jaunu elpu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Svētdien, 2.oktobrī, notiks Usmas baznīcas 80. jubilejai veltīts dievkalpojums. Dievnamam ir neparasta un saistoša vēsture – Usmas koka baznīcu uzbūvēja 1936. gadā, un tā atrodas gleznainā vietā pie Usmas ezera. Baznīca ilgus gadus stāvēja tukša, to plānoja pārvest uz otru ezera pusi, bet tad, pateicoties vietējiem entuziastiem, dievnamu izdevās atjaunot un tur atkal notiek dievkalpojumi.

Usmas dievnama stāsts gan sākas daudz senāk nekā pirms 80 gadiem - Usmas ezera krastā jau 1704. gadā pacēlās dievnams no tēstiem guļbaļķiem.

Šo dievnamu šobrīd var apskatīt Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Savukārt 1936. gadā pēc arhitekta un etnogrāfa P.Kundziņa un P.Ārenda projekta uz vecajiem pamatiem tika uzbūvēts jauns Usmas dievnams.

Baznīca ir saglabājusies kā unikāls arhitektūras piemineklis un reizē arī dievnams, taču padomju laikā draudzes dzīve apsīka, stāsta Usmas baznīcas mācītāja pienākumu izpildītāja Agrita Staško.

„Dievnams bija bez griestiem un grīdas, te bija tikai smilšu klājums un atvērtas kapenes. Altāra vieta bija saglabājusies, taču bez altāra gleznas. Postaža vien bija. Varam pateikties Dievam, ka padomju laikā, kad šeit vairs nebija draudzes, vietējie entuziasti uzlika jumtu, lai nams neaizietu bojā," klāsta Agrita Staško.

Aizmirstībā atstātais dievnams Usmas ezera krastā savu atdzimšanu piedzīvoja 2002. gadā.

Līdz tam gan vēl virmoja domas, ka dievnamu varētu ziemas laikā pārvest pāri ezeram uz otru ezera pusi, kur jau bija aktīva draudze, tad par Usmas baznīcu interesi sāka izrādīt arī Ventspils, taču galu galā dievnams palika savā vietā, bet otrā pusē ezeram uzcēla jaunu Usmas baznīcu. Pirms 80 gadiem būvēto koka dievnamu tā arī nekur neaizveda, bet atstāja savā vietā un atjaunoja.

„2002. gadā nāca vietējie kopā un domāja, ka vajag atjaunot baznīcu. 2003. gadā te jau notika pirmais Ziemassvētku dievkalpojums. Te ielika jaunu grīdu, nomainīja satrūdējušos baļķus, visu meistari notīrīja, un tagad te izskatās kā pilnīgi jaunā ēkā nevis senā," pauda Staško.

Tagad dievkalpojumi Usmas baznīcā notiek divas reizes mēnesī. Notiek kristības, kāzas un citi svinīgi pasākumi.

Staško atceras kādu īpašu notikumu, kas saistīts ar dievkalpojumiem Usmā.

„Kad es sāku šeit kalpot, es piedzīvoju to, ka viena ģimene, kura būs arī šajos svētkos šeit, brauca uz dievkalpojumu ar laivu pāri ezeram. Viņiem šī baznīca ir tuva, jo jaunībā te ir kristīti, kaut gan viņiem tikpat tuvu ir otra Usmas baznīca," viņa atminas.

2005. gada 24. janvārī draudze oficiāli reģistrēta kā Usmas Svētā Pētera draudze. Šajā svētdienā draudze mājīgajā dievnamā aizvadīs svinīgu dievkalpojumu par godu baznīcas 80. jubilejai.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti