Dienas ziņas

Polijā izmeklē nokritušās raķetes faktu

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Izstrādāts Kokneses Jaunās pils virtuālais 3D modelis

Pirms simt gadiem nopostītā Kokneses pils atdzimusi 3D versijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izmantojot modernās tehnoloģijas, izstrādāts Kokneses muižas Jaunās pils virtuālais modelis. Tas dod iespēju aplūkot, kā izskatījās viena no Kokneses iespaidīgākajām būvēm pagājušā gadsimta sākumā.

Netālu no Kokneses viduslaiku pilsdrupām atrodas veci pamati. Tas ir viss, kas palicis pāri no Kokneses Jaunās pils, kas šeit slējās pagājušā gadsimta sākumā. Pilij gan nebija lemts ilgs mūžs – 1915. gadā, vien 15 gadus pēc uzcelšanas, pils tika nopostīta. Turpmāk ikvienam interesentam būs iespējams pili vizualizēt, pateicoties tās 3D versijai.
 
Lai gan pagājušā gadsimta 30. gados Latvijas valdība bija paredzējusi ēku remontēt un tajā izveidot pamatskolu, pils tā arī netika atjaunota.

Tagad par Kokneses Jauno pili vēsta fotogrāfijas un citi vēstures materiāli, bet nupat tapis arī pils virtuālais 3D modelis.

Modeli izstrādāja ģeotelpiskās informācijas un tālizpētes tehnoloģiju uzņēmums SIA "MikroKods".

"Sākotnējais plāns bija rekonstruēt no fotoattēliem, izmantojot fotogrametriju, bet, tā kā bija nepietiekošs fotoattēlu skaits, tad tas rezultāts nebija pietiekoši detalizēts," skaidroja SIA "MikroKods" pārstāvis, projekta vadītājs Oto Lukss. "Tika veikta esošās teritorijas lāzerskenēšana, tika veikta Kokneses muižas rekonstrukcija. Digitalizējām ēkas fasādi, iezīmējot detaļas, kuras iespējams saskatīt. Ar 3D modelēšanas rīkiem manuāli iezīmējām uz mērījumu pamata ēkas apjomus, iegūstot 3D modeli."

Vēstures liecību par muižas pili ir ļoti maz, tādēļ 3D modelis neataino pili simtprocentīgi atbilstošu realitātei.

"Tur ļoti daudz iztēles bija jāpieliek, tā ka nevarēsim garantēt, ka modelis ir tieši tāds, kā bija pils, bet jebkurā gadījumā tas ir vizuāli tuvs tam kā toreiz, tajā laikā," atzina Lukss. 

"Kokneses parks ir viens no iecienītākajiem tūrisma objektiem Koknesē, uz kuru dodas ļoti daudz tūristu, un vienmēr viņus raisījusi interesi – kas tās par drupām, kas parkā atrodas?" stāstīja Kokneses Tūrisma informācijas centra vadītāja Anita Šmite. "Šīs digitālās vērtības, es domāju, ļoti papildina mūsu tūrisma piedāvājumu, un mēs ļoti priecājamies, ka jaunākajai paaudzei un mūsu apmeklētājiem mēs varam aizvien vairāk piedāvāt tūrisma pakalpojumus un vēsturisko materiālu pasniegt saistošā veidā."

"Projekta mērķis bija turpināt iepriekšējā gadā uzsākto, kad mēs izpētījām Kokneses muižas Jaunās pils vēsturi, to, kā tā tika arhitektoniski veidota," skaidroja biedrības "Pērses krasts" vadītāja Ita Lejiņa. "Mums palīdzēja mākslas vēsturniece Guna Ševkina. Rezultātā radās labs un vērtīgs pētījums."

Kokneses Jaunās pils 3D modelis būs apskatāms tūristiem un citiem interesentiem, bet nākotnē biedrība "Pērses krasts" plāno izveidot pils maketu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti