Olainē būs Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 9 mēnešiem.

Olainē 17.augustā tiks atklāts Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts. Tas atrodas teritorijā, kuras apkārtnē Pirmā pasaules kara laikā atradusies krievu armijas aizsardzības līnija, informē Olaines novada pašvaldībā.

Ikviens interesents šajā objektā Jelgavas ielā 5 varēs apskatīt jaunuzceltu autentisko blindāžu (krievu armijas aizsardzības būvi), kura izbūvēta tās oriģinālajā atrašanās vietā, šaujamtorņa fragmentu un piemiņas vietu Brīvības cīņu un Pirmā pasaules kara varoņiem.

Izziņas maršruts ir veidojies daudzu gadu garumā. Pētījumu par Pirmā pasaules kara notikumiem pamatā Olaines novadā ir iedzīvotāju, vēstures entuziastu, muzeja apmeklētāju un citu interesentu sniegtā informācija, priekšmeti un stāsti, kas krāti visā Olaines Vēstures un mākslas muzeja pastāvēšanas laikā.

Lai izpētītu teritoriju un izstrādātu vēstures izziņas maršruta plānu, pērn un šajā gadā veikta arheoloģiskā izpēte, iesaistot brīvprātīgos vēstures entuziastus, kā arī savas jomas speciālistus

– Olaines Vēstures un mākslas muzeja vecāko speciālistu Māri Ribicki, vēstures doktoru, arheologu Andri Tomašūnu, vēstures entuziastu, arhitektu Rihardu Vietriņu.

Arheoloģisko izrakumu rezultātā iegūtā informācija kalpoja par pamatu šaujamtorņa fragmenta un blindāžas rekonstrukcijai. Tāpat, izpētot kādreizējo krievu armijas zemnīcas vietu, atrastas karavīru personīgās mantas, apģērbu fragmenti, monētas, pogas, patronas, ar medicīnu saistīti priekšmeti.

Vērtīgākais atradums bija 48. Sibīrijas strēlnieku rotas šineļa uzplecis, kas ļāva identificēt zemnīcu celšanas laiku – tas bija 1915. gada rudens.

Bedres un pauguri, kas redzami gan parka teritorijā, gan citviet Olainē jeb vēsturiskajā „Lapsu meža” teritorijā, aizvien slēpj informāciju par zemnīcām, virszemes segtām aizsardzības būvēm, kurās mitinājās un patvērumu meklēja karavīri.

Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts ir veidots ar mērķi veicināt Olaines novada un Rīgas apkārtnes tūrisma attīstību. Tas papildinās Latvijas Pirmā pasaules kara tūrisma objektus, piedāvājot informāciju par purva un Olaines nozīmi kara laikā. Tā būs vieta kara kauju rekonstrukciju, vēstures tēmām veltītu pasākumu rīkošanai un izglītojošu programmu vadīšanai, norāda pašvaldībā.

Projekts "Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruta izveide" īstenots ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu un Olaines novada pašvaldības līdzfinansējumu. Projekta kopējās izmaksas ir 74 610, 57 eiro, no kuriem pašvaldības līdzfinansējums veido 32 595,25 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti