Latvijas Radio pirmā operas tiešraide pirms 90 gadiem – uzdrīkstēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 6 mēnešiem.

Džakomo Pučīni opera “Madama Butterfly”, kas bija pirmā radio pārraide Latvijā pirms 90 gadiem, bijusi uzdrīkstēšanās, jo tolaik tā bija vēl diezgan jauna un arī novatoriska opera, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Kultūras Rondo” stāsta Latvijas Mūzikas akadēmijas docētājs Juris Griņevičs.

1925.gada 1.novembra ieraksts biezās klades melnajos vākos pirmajā lapaspusē: “19.20 satiksmes ministra runa, 19.25 “Dievs, svētī Latviju”, koris, 19.30 ieslēgums uz operu “Madama Butterfly”, 22.15 opera beidzas.”

Šāds ir Latvijas Radio, toreiz Latvijas Pasta un telegrāfa departamenta Rīgas radiofona, pirmās pārraides plāns. To dzirdēja 331 abonents, kas radiofonam bija pirmajā darbības dienā.

Zināmas versijas par to, kāpēc pirmajai radio pārraidei izvēlēta Džakomo Pučīni opera “Madama Butterfly”, nav. Bet Mūzikas akadēmijas docētājs Griņevičs stāsta, ka to var viegli iztēloties: “Tas bija unikāls notikums. Iedomājieties – pirmā radio diena un tiešraide. Tiešraides toreiz bija ārkārtīgs retums visā pasaulē. Jo, piemēram, regulāras tiešraides no “Metropolitan” operas Ņujorkā iesākās tikai 1931.gadā, kad tehnika jau bija būtiski attīstījusies salīdzinājumā ar 1925.gadu. Un te Latvija, kur nav pieredzes…es spēju iedomāties, ko izjuta radio darbinieki. Tas bija kaut kas pilnīgi jauns visā pasaulē.”

Viņš domā, ka operas “Madama Butterfly” izvēle bija pilnīgi nejauša, jo iecerētajā dienā tieši šī izrāde atskaņota Nacionālajā operā.

Visticamāk, tiešraide nodrošināta ar vairākiem mikrofoniem, jo ar vienu diez vai būtu iespējams aptvert, stāsta skaņu režisors Jāzeps Kulbergs. Viņš “Madama Butterfly” raksturo kā melodisku operu, kas patīk klausītājiem.

Tolaik “Madama Butterfly” bija vēl jauna opera, un pasaules pirmizrādes bija notikušas samērā nesen. Turklāt šī opera tam laikam bija novatoriska. “Tas pārsteidz, ka to Latvijas Radio izvēlējās savai pirmajai translācijai. Tas ir jaundarbs, un tolaik tai vēl nebija apritējuši 25 gadi. Tā ir ļoti jauna mūzika,” stāsta Griņeviču. Tā bija uzdrīkstēšanās translēt šo operu.

Plašāku sarunu ar docētāju Juri Griņevičuun skaņu režisoru Jāzepu Kulbergu klausieties raidījumā "Kultūras Rondo".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti