Iznākusi Ērika Jēkabsona grāmata «Neatkarības kara stāsti 1918–1920»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros izdevniecība “Lauku Avīze” laidusi klajā Ērika Jēkabsona grāmatu "Neatkarības kara stāsti 1918–1920”. Faktiem un notikumiem bagāti, bet dzīvi un aizraujoši autors trīs grāmatas nodaļās atšķetina Neatkarības kara būtību, atklājot līdz šim mazāk zināmus vēstures aspektus, apgāžot mītus un patiesību par spilgtākajām Latvijas armijas personībām, apkopojot aculiecinieku liecības un dienasgrāmatu ierakstus.

1918. gads iezīmēja izteiktu pavērsiena punktu Eiropas un pasaules vēsturē. Pirmo reizi vēsturē radās virkne jaunu nacionālu valstu. Arī Latvija. Taču tās situācija krasi atšķīrās no citām Baltijas valstīm. Latvijas teritorijā laikposmā no 1918. līdz 1920. gadam notika sarežģītas militāras un politiskas cīņas, sadūrās un savstarpēji savijās topošās Latvijas Republikas, Padomju Krievijas, Vācijas, vācbaltiešu, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Somijas un citu valstu intereses. Latvijas teritorijā pastāvēja trīs valdības ar saviem bruņotajiem spēkiem.

Grāmatas autors Ēriks Jēkabsons: “1918.–1920. gada vēstures pētniecība Latvijā vēl nav pabeigta. Trūkst paša galvenā – apkopojoša, zinātniska, arī uz ārvalstu avotiem balstīta darba, kā rezultātā joprojām turpinās pirms kara izdoto, zinātniski novecojušo grāmatu izmantošana. Šobrīd Latvijas zinātnieki ir veikuši atsevišķu Neatkarības kara posmu, tā laikā notikušo procesu un notikumu, atsevišķu karaspēka vienību, kara dalībnieku, atsevišķu vietu vēstures izpēti, taču trūkst šo darbu apkopojuma. Tādējādi pētniecības darbs ir jāturpina gan Latvijas, gan iespēju robežās ārzemju avotu krātuvēs, kā arī sadarbībā ar ārvalstu vēsturniekiem. Tas viss ir jādara, atceroties, ka 1918.–1920. gadā latviešu karavīrs un tauta ar ieročiem rokās cīņās, nesot smagus upurus, ilgstošā laika posmā un ar pieaugošu intensitāti skaidri apliecināja, ka nācija ir gatava savam valstiskumam, tā ir gatava cīnīties par to un upurēt dzīvības, lai pastāvētu neatkarīga Latvijas valsts.”

Vēstures doktors, profesors Ēriks Jēkabsons ir viens no vadošajiem pētniekiem un speciālistiem 20. gadsimta pirmās puses militārpolitiskās vēstures jautājumos. Viens no galvenajiem viņa pētniecības virzieniem ir tieši Neatkarības kara vēsture 1918.-1920. gadā, latviešu karavīru gaitas, kā arī attiecības ar lielvalstīm un kaimiņvalstīm minētajā periodā. Viņš ir septiņu monogrāfiju, deviņu biogrāfisku vārdnīcu  un dokumentu krājumu, neskaitāmu zinātnisku rakstu autors.

Grāmatas atvēršanas pasākums notiks 25. maijā plkst. 16.00 Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē Aspazijas bulvārī 5, 513. auditorijā. Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti