Panorāma

Sola jaunus atvieglojumus sociālo iemaksu veicējiem

Panorāma

Atklāta J.Dimitera personālizstāde "Priekškara paslēpes"

Komisijas darbs joprojām rit gausi

«Čekas» dokumentu izpētē parādās cerību stars – iecere digitalizēt daļu VDK dokumentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Zinātniski izpētīt to, kā Latvijā darbojās bijušās Padomju Savienības Valsts drošības komiteja (VDK), – šā Saeimas un valdības dotā uzdevuma izpilde joprojām uz priekšu virzās pa celmainu ceļu. Cerības zinātniekiem dod Satversmes aizsardzības biroja (SAB) lēmums digitalizēt daļu VDK jeb tā sauktās čekas dokumentu. 

Jau ziņots, ka Latvijas PSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisija nevar pilnvērtīgi strādāt, jo netiek klāt VDK dokumentiem. Politiķi vairākkārt solījuši jautājumu atrisināt.

Daļa dokumentu atrodas SAB Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā. Nākamā gada otrajā pusē paredzēts digitalizēt programmu "Delta", kurā ir pieejama daļa no VDK dokumentiem.

SAB sadarbībā ar Tieslietu ministriju ir atradis nepieciešamo finansējumu programmas digitalizēšanai.   

"Ar šo iespēju pētniekiem nākošajā gadā būs iespēja strādāt. Un ir pietiekami daudz veidu, kā ir iespējama sadarbība starp komisiju un Totalitārisma seku dokumentēšanas centru," teica SAB vadītājs Jānis Maizītis.

Pēc viņa sacītā, pēdējā pusgada laikā komisija saistībā ar VDK dokumentu izpēti vairāk sarakstījusies par juridiskajiem jautājumiem, nevis gājusi un praktiski risinājusi pētnieciskos jautājumus.

Lai gan pētnieki ik pa laikam saņem uzmundrinājumus un uzslavas savam darbam, komisijas vadītājs stāsta, ka ir jāpārvar dažādi šķēršļi, lai varētu iepazīties ar dokumentiem, turklāt, viss velkoties pārāk gausi.

"Ir divi jautājumi. Dokumentu pieejamība pētniecībai un tā sauktā aģentu kartotēka jeb tā sauktās čekas kartotēka," teica LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris. "Viss ir atkarīgs no politiskās gribas. Ja Saeima grib mainīt noteikumus, tad tas viņiem ir jādara."

Maizītis gan skaidro, ka  pētniekiem netiks rādīta VDK kartotēka, jo saskaņā ar likumu tā nav publiski pieejama.

Lai tiktu pie SAB digitalizētās programmas, pētniekiem būs jāiegūst pielaide valsts noslēpumam, un tad viņi varēs ierasties Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā un iepazīties ar tiem materiāliem, kuri ir pieejami saskaņā ar likumu.

Visticamāk, komisija, kurai darbs jāpabeidz līdz ar Latvijas simtgadi, savu galveno uzdevumu tā arī  nevarēs izpildīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti