Solis

Solis: Padomju deportācijas

Solis

Solis: Klusā pretošanās (kā runāt par to, kas aizliegts?)

Solis: Molotova-Ribentropa pakts – 1939. gada 23.augusts

Vēsture 1 minūtē: Molotova-Ribentropa pakts – 1939. gada 23. augusts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

1939. gada 23. augustā PSRS un Vācija noslēdza neuzbrukšanas līgumu un slepenu vienošanos par Austrumeiropas sadalīšanu abu valstu ietekmes sfērās. Molotovs un Ribentrops, abu valstu ārlietu ministri, Maskavā parakstīja dokumentu, ar kuru sadalīja to, kas tiem nepieder, un noteica arī Latvijas likteni. Latvijai, Igaunijai un arī Lietuvai bija jānonāk PSRS sastāvā.

Pēc šīs sazvērnieciskās diktatoru vienošanās arī ritēja Otrā pasaules kara pirmie gadi – 1939. gada 1. septembrī Vācija iebruka Polijā, 17. septembrī – Polijai uzbruka PSRS un paņēma tai it kā pienākošos daļu. 1940. gada pavasarī un vasaras sākumā, kad Hitlers sāka uzbrukumu Rietumos, Staļins okupēja Baltijas valstis.

Protams, ka PSRS slepeno vienošanos publiski noliedza. Taču diplomātu aprindās jau tolaik bija zināms par šādas vienošanās pastāvēšanu, un Rietumos pēc kara tā tika publicēta. Taču

tikai pēc gandrīz 50 gadiem – 1988. gadā – par 23. augusta vienošanos atklāti sāka runāt arī Latvijā, un tas nozīmēja PSRS nosaukt par noziedzīgu okupācijas režīmu.

Nākamajā gadā – 1989. – pieminot nelikumīgo Eiropas sadalīšanu un pieprasot neatkarības atjaunošanu, 23. augustā tika sarīkota Baltijas ceļa akcija. Šajā pašā gadā PSRS arī atzina slepenās vienošanās pastāvēšanu, kas pirms 50 gadiem sadalīja Eiropu.

Taču pati vienošanās patiesībā nozīmē vēl vairāk – abu diktatoru Staļina un Hitlera – līdzatbildību par asiņainā Otrā pasaules kara izraisīšanu, kas kopumā prasīja aptuveni 70 miljonu cilvēku dzīvības. Vēsturnieki to mēdz apzīmēt par 20. gadsimta lielāko noziedzīgo vienošanos.

Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2018. gada 1. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti