Pasaules panorāma

Polija vada plašas militārās mācības Baltijas jūrā

Pasaules panorāma

Ukraina īsteno nozīmīgu uzbrukumu Krievijas karaflotei

Latviju apmeklē pasaulslavenais Ēģiptes arheologs Zahi Havass

Ēģiptes arheoloģijas leģenda: Piramīdas vēl slēpj daudz noslēpumu

Latvijā šonedēļ viesojās izcilais Ēģiptes arheologs Zahi Havass, kurš uzstājās ar lekciju Latvijas Universitātē. 76 gadus vecais Havass savulaik izpētījis Gīzas un Heopsa piramīdas, izdarījis unikālus atklājumus un lauzis mītus par faraonu lāstiem. Šķiet, pasaulē nav cita cilvēka, kurš tik daudz zinātu par Ēģiptes seno vēsturi un tās senlietām.

Mūsdienu arheoloģijas leģenda Rīgā uzstājās ar lekciju, stāstot par Ēģiptes bagāto vēsturi un noslēpumiem, ko slēpj piramīdas, kapenes un senās pilsētas. Arī šobrīd vēsturnieks strādā pie daudziem izpētes projektiem Kairā, Luksorā, un sola – drīz varētu būt ievērojami atklājumi.

"Lielajā piramīdā esmu iesūtījis robotu, kas atrada trīs nelielas durtiņas. Oktobrī kopā ar zinātniekiem no Lielbritānijas izpētīšu, kas aiz tām slēpjas," stāsta Havass.

"Piramīdā ir koridors, septiņus metrus garš un divus metrus plats, tā griesti ir ovāli. Domāju, ka Khufu piramīdā ir vēl neatklāta apbedīšanas telpa, un tā varētu atrasties zem šī koridora. Oktobrī pētījumus turpināsim."

Havass vadīja Tutanhamona mūmijas ģenētisko pētījumu komandu. Viņš cer drīzumā atrast arī leģendārās valdnieces Nofretetes mūmiju. Ir daudz mūmiju, kuras identificētas kā pavēlnieces, taču vārdi vēl nav zināmi.

"Pateicoties iespējām, ko sniedz DNS analīzes, pēc četriem mēnešiem varēsim atbildēt uz trim jautājumiem. Pirmais – kura no mūmijām ir Nofretete? Otrais – kura ir viņas meita? Un trešais – kāds bija Tutanhamona nāves iemesls? Vai tā bija infekcija, kas sekoja negadījumam, kurā viņš cieta?"

Zahi Havass ilgus gadus vadīja Ēģiptes Senlietu augstāko padomi. Par vienu no saviem uzdevumiem viņš uzskata Ēģiptes senlietu restitūciju.

Ēģiptieši nenogurstoši cenšas panākt, lai Ēģiptei tiek atdoti dārgumi, kuri savulaik izvesti no valsts un šobrīd atrodas Eiropas muzejos.

"Man ir izdevies atgūt Ēģiptei vairāk nekā 6000 priekšmetu no visas pasaules. Nedomāju, ka pilnīgi visiem priekšmetiem, kam ir kāds sakars ar Ēģipti, būtu jāatgriežas Kairā. Muzejiem ir tiesības paturēt mākslas priekšmetus ļaužu apskatei. Bet mājās ir jāatgriežas tādām unikālām lietām kā Nofretetes skulptūra Berlīnē, kā Rozetas akmens Britu muzejā un Zodiaks Luvrā."

Rozetas akmens
Rozetas akmens

"Britu muzejs paziņojis, ka no tā ir izzagti 2000 mākslas priekšmetu. Tas ir skandāls. Tā nedrīkstētu būt, ka no kāda muzeja pazūd priekšmeti.

Vai es uzticētu šim muzejam sargāt Rozetas akmeni? Nē. Mums vajag, lai Rozetas akmens atgriežas atpakaļ. Tā ir Ēģiptes identitātes ikona."

Slavenais piramīdu un faraonu kapeņu pētnieks apskatījis arī ēģiptiešu mūmiju, vienīgo Latvijas muzejos, tā saukto Rīgas mūmiju. Tā ir no vēlīnā perioda. Iepriekšējos gadsimtos šādas salīdzinoši parastas mūmijas tūkstošiem izvestas no Ēģiptes un tagad sastopamas ļoti daudzos pasaules muzejos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti