Šī diena vēsturē

6. maijs. Reiha radiofona balss Mildreda Gillersa

Šī diena vēsturē

10. maijs. Dzimis sers Tomass Liptons, zināms kā tējas impērijas pamatlicējs

7. maijs. "Sony" dzimšana

Šī diena vēsturē. «Sony» dzimšana

Istaba bez logiem kara apskrambātā universālveikalā, no motociklu amortizatoru atsperēm paštaisīti skrūvgrieži, entuziasms un ambīcijas – tā 1946. gada 7. maijā Tokijā tapa kompānija "Tocuko", vēlākais attēla un skaņas tehnoloģiju gigants "Sony".

1945. gada rudenī karā sakautā un amerikāņu okupētā Japāna mēģināja pārorientēties mierlaika eksistencei. Daudzas pilsētas gulēja drupās, liela daļa līdz tam militāriem mērķiem kalpojušās rūpniecības bija iznīcināta vai likvidēta. Tomēr visā šai postažā bija arī daži cerīgi apstākļi - piemēram, karš bija pasaudzējis lielu daļu Japānas elektrostaciju, un pēc straujā rūpniecības apjomu sarukuma valstī tagad valdīja elektroenerģijas pārprodukcija. Tas veicināja dažādu civilās elektrotehnikas nozaru attīstību.

Savu vietu jaunajā realitātē mēģināja atrast arī 37 gadus vecais inženieris Masaro Ibuka, atvaļināts no kara laika dienesta impērijas jūras spēkos. Ieradies Tokijā, viņš atrada nelielu telpu bez logiem Širokijas universālveikala ēkā, kuras fasādi klāja pamanāmas plaisas - neseno eksploziju pēdas -, un atvēra te radio remonta darbnīcu.

Pieprasījuma netrūka: pēc kara laika noteikumiem japāņu radioaparātiem nebija atļauts īsviļņu diapazons, un tagad japāņi steidzās papildināt savus vidējo viļņu uztvērējus ar īsviļņu pārveidotājiem vai adapteriem.

Pēc kāda laika par Ibukas darbnīcu kā sekmīgu nacionālā biznesa atdzimšanas piemēru uzrakstīja valsts centrālais laikraksts "Asahi Šimbun". Klientu pieplūdums krietni pieauga, bet, kas vēl nozīmīgāk, šo rakstu izlasīja arī Masaro Ibukas dienesta biedrs, jaunais fiziķis Akio Morita. Pēc īsas sarakstes arī Morita ieradās Tokijā un pievienojās komandai.

Pirmais oriģinālais izstrādājums - elektriskais rīsu vārāmais katliņš - gan pierādīja jaunajiem censoņiem pirmām kārtām to, ka sadzīves elektroierīču konstruēšana pat pieredzējušiem kara inženieriem var izrādīties cits rieksts. Koka toverītis ar alumīnija elektrodiem dibenā tā arī nespēja daudz maz efektīvi pārvarēt ūdens cietības un nevienādās rīsu kvalitātes problēmas. Tomēr citas izstrādes - piemēram, inženiera Jasudas konstruētais voltmetrs uz elektronu lampas bāzes - jau bija daudz sekmīgākas.

1946. gada 7. maijā apmēram divdesmit Ibukas un Moritas darbnīcas līdzstrādnieki pulcējās uz jaunas kompānijas - "Tokio Telekomunikāciju inženierijas korporācijas" - dibināšanu. Japāņu valodā tas skanēja "Tokio Cušin Kogjo" jeb, saīsināti, "Tocuko".

Nākamajā dienā Masaro Ibuka atgriezās no Sakaru ministrijas ar pasūtījumu simt jaunajiem "Tocuko" voltmetriem.

Tieši tik pieticīgi - ar nelielu telpu kara apskrambātā ēkā, ar skrūvgriežiem, kas pagatavoti no gruvešos sameklētām motociklu amortizatoru atsperēm, ar pašu tītām indukcijas spolēm un melnajā tirgu samedītiem izejmateriāliem sākās viens no mūsdienu pasaules audio un audiovizuālo tehnoloģiju gigantiem - "Sony".

Piecdesmito gadu vidū, "Tocuko" sākot konkurēt starptautiskajā tirgū, japāniskais nosaukums izrādījās nepietiekami efektīgs, un kompānijas dibinātāji Ibuko un Morita radīja šo ļoti veiksmīgo hibrīdu no latīņu darbības vārda 'sonus' - "skanēt" - un angļu vārda 'sonny' - "dēliņš", ko tolaik japāņu slengā lietoja ar nozīmi "zelta puisēns", "jaunais ģēnijs". Portatīvie audiopleijeri Walkman, pirmie kompaktdiski, spēļu konsoles "Sony Playstation", portatīvie datori "Vaio" - tās ir tikai nedaudzas, pašas ievērojamākās tehnikas ikonas, ar kurām saistās zīmols "Sony". Starp citu, arī šis ieraksts top, izmantojot "Sony" skaņas apstrādes programmatūru.

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti