Šī diena vēsturē

2. septembris. Atēnu karavīrs Fitipidis noskrien mūsdienu matarona distanci

Šī diena vēsturē

5. septembris. Kaujā kritis Sarkanās armijas divīzijas komandieris Vasīlijs Čapajevs

4. septembris. Dzimis leģendārā fotoaparāta VEF-Minox radītājs – Valters Caps

Šī diena vēsturē. Dzimis leģendārā fotoaparāta «VEF-Minox» radītājs Valters Caps

1905. gada 4. septembrī dzimis leģendārā fotoaparāta VEF-Minox radītājs – vācbaltiešu izgudrotājs Valters Caps.

"VEF-Minox" – miniatūrais fotoaparāts ar 8x11 mm uzņēmuma izmēru – dēvējams par sava laika tehnikas brīnumu. "Minox" laikam gan nozīmīgāk nekā jebkas cits apliecināja Latvijas valsts industriālo potenciālu, kas bija sasniegts pirmajos divdesmit neatkarīgas attīstības gados.

Spilgts ir arī fakts, ka leģendāro fotoaparātu radījis ģeniāls izgudrotājs autodidakts. Tas ir vācbaltietis Valters Caps, kurš dzimis Rīgā 1905. gada 4. septembrī.

Pirmais pasaules karš un Krievijas revolūcija pamatīgi pasvaidīja Capu ģimeni pa brūkošo impēriju. Jaunais Valters pabeidza tikai astoņas klases un 1921. gadā jau uzsāka patstāvīgu darba dzīvi kā palīgs Valtera Lemberga fotosalonā Tallinā. Jau visai drīz atklājās jaunekļa izgudrotāja talants: divdesmit gadu vecumā viņš reģistrēja savu pirmo patentu – īpašu nazi fotopapīra griešanai. Ar ideju par miniatūru fotoaparātu Caps aizrāvās, domājams, ap 1922. gadu.

1936. gada nogalē bija gatavs pirmais funkcionējošais aparāts, kuram Capa tuvs draugs, igauņu fotogrāfs Nikolajs Nīlanders ieteica nosaukumu "Minox".

Igaunijā ražotājus jaunajam tehnoloģijas brīnumam neizdevās atrast. Arī vācu koncerns "Agfa" kavējās ar atbildi, un tad Capa draugs Rihards Jurgenss, kurš bija uzņēmies "Minox" virzīšanu tirgū, sazinājās ar Valsts Elektrotehniskās fabrikas vadību Rīgā. VEF direktors Teodors Vītols sākumā bija skeptisks par neredzēti mazās kameras spēju uzņemt kvalitatīvas fotogrāfijas, taču, kad aparāts viņam tika demonstrēts darbībā, ceļš bija vaļā. 1938. gadā "VEF-Minox", kam ar rūpnīcas speciālistu palīdzību bija veikti vairāki uzlabojumi, tika ieviests ražošanā.

Par spīti tam, ka aparāts līdz ar oriģinālo attēlu attīstīšanas tehniku nebūt nebija lēts pirkums, tas ātri guva popularitāti. To novērtēja arī profesionāļi, kuriem bija regulāra vajadzība nemanīti uzņemt kādu kadru vai pārfotografēt dokumentus. Apmēram pusgadsimtu "Minox" ietilpa izlūku, privātdetektīvu un citu "slepeno" standarta ekipējumā.

Ar marķējumu "Made in Latvia" "VEF-Minox" gan bija lemts doties pasaulē vien pāris gadus. 1940. gadā, dažas dienas pirms Sarkanās armijas invāzijas, Valters Caps repatriējās uz Vāciju. Kara beigu posmā vācu okupācijas iestādes izveda no Rīgas arī "Minox" ražošanas iekārtas un tehnisko dokumentāciju, un tas ļāva jau 1945. gadā atjaunot "Minox" ražošanu Veclāras pilsētā Rietumvācijā.

Firma" Minox" turpināja ražot Capa izgudrojumu līdz pat 2012. gadam, kad, par spīti vairākkārtējiem uzlabojumiem, digitālās fotogrāfijas uzvaras gājiens padarīja šo aparātu par skaistu anahronismu, interesantu vairs tikai kolekcionāriem.

"Minox" radītājs nodzīvoja garu un piepildītu mūžu, kura lielāko daļu pavadīja Šveicē, nodarbodamies ar izgudrojumiem miniatūrās fototehnikas jomā. Valters Caps aizgāja mūžībā 97 gadu vecumā, pāris gadus pirms aiziešanas saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktora grādu. Bija mēģinājums atjaunot "Minox" ražošanu arī pēckara Padomju Latvijā, taču vietējo industrijas vadītāju iniciatīva tika izsvītrota kā nelietderīga Maskavas birokrātu kabinetos.

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti