Solis

Solis: Klusā pretošanās (kā runāt par to, kas aizliegts?)

Solis

Solis. Baltijas ceļš

Solis. Latvijas neatkarības atjaunošanas diena

Vēsture 1 minūtē: 1990. gada 4. maijs – Latvijas neatkarības atjaunošanas diena

1990. gada 4. maijs, iespējams, bija viena no dienām, kad visvairāk Latvijas iedzīvotāju gaidīja ievēlēto parlamenta deputātu lēmumu. Bija ne tikai pilnas Rīgas ielas, bet arī ieslēgti radioaparāti teju katrā mājoklī. Neskatoties uz 1990. gadā pieejamajām tehnoloģijām, bija noorganizēta pat sēdes translācijas klausīšanās arī vairākos latviešu centros Ziemeļamerikā. Tas bija saprotams, jo lēmums bija izšķirošs – par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.

1990. gada martā bija notikušas vienīgās demokrātiskās vēlēšanas padomju okupācijas apstākļos, kur iedzīvotājiem ļāva patiešām izvēlēties deputātu kandidātus, nevis tikai formāli piedalīties vēlēšanās, kurās visu padomju vara jau bija izlēmusi.

Uzreiz pēc vēlēšanām tika sarīkots balsojums par Latvijas neatkarību. Katra balss par bija izšķiroša, jo bija nepieciešams 3/4 balsotāju pārsvars, turklāt ievēlēto vidū bija arī neatkarības pretinieki. Nepieciešamo 132 balsu vietā tika iegūtas 138 balsis, un tā tika atjaunota 1918. gadā pasludinātā Latvijas Republika.

Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2018. gada 3. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti