Nākušas klajā prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitas atmiņas

Karš. Mīlestība. Brīvība. Tas ir Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitas Katrīnas Čakstes-Vilsones atmiņu stāsts un autobiogrāfiska liecība par zvērībām Eiropā pirms Otrā pasaules kara, cīņas uz dzīvību un nāvi atspoguļojums, kas noslēdzas kā atbrīvojošs amerikāņu mīlas stāsts. 

Nedēļā, kad svinam Neatkarības atjaunošanas deklarācijas gadadienu, nākusi klajā grāmata par vienu no ievērojamākajām latviešu dzimtām – Čakstēm.  

Izdevums ir veltījums autores vecāku profesora Konstantīna Čakstes un mātes Anastasijas piemiņai, un tajā savijas vēsturiskie, personīgie un garīgie aspekti. Grāmatas 22 nodaļās Katrīna Čakste-Vilsone iemūžinājusi savu un vecāku ģimenes dzīvi pirmskara Latvijā, tēva apcietinājumu un nāvi, bēgļu gaitas Zviedrijā, tālāko ceļu pāri okeānam un apmešanos uz dzīvi Amerikā.

Tas ir stāsts par sāpēm, asarām un izdzīvošanu. Vienlaikus arī stāsts par ticību un cerību, kas iedvesmo un iedrošina.

Visbeidzot tas ir cieņas apliecinājums visiem tiem, kuri upurēja savu dzīvību, lai mēs dzīvotu brīvā valstī.

"Grāmata stāsta par manu ģimeni, kara laiku, kā Dieviņš mani izglāba," pauda Jāņa Čakstes mazmeita, grāmatas autore Katrīna Čakste-Vilsone.

Grāmatu caurvij arī autores liecības par kristīgās ticības nozīmi viņas notikumiem bagātajā dzīvē, kurā pieredzēts gan kara posts, gan Dieva un daudzu cilvēku mīlestība.

Grāmatas redaktore Kārina Pētersone atzina, ka Čakstes dzīvesstāsts ir emocionāls un personisks vēstījums par pārbaudījumiem Latvijas tautai un tās cilvēkiem 20. gadsimtā.

"Mēs zinām par Konstantīnu Čaksti, bet nezinājām par viņu kā ģimenes cilvēku. Tas ir ļoti skaists un emocionāls stāsts vēstures robu aizpildīšanā," sacīja grāmatas redaktore Kārina Pētersone.

Grāmatas atvēršana notika Saeimas namā, kur uz notiekošo no gleznas nolūkojās Jānis Čakste. Katrīna Čakste-Vilsone no Amerikas uz Latviju atbraukusi kopā ar meitu, mazmeitu un trīs mazmazdēliem. Par grāmatu, kas atklāj dzimtas vēsturi, priecājas arī tēva māsīca Kristīne Čakste.

"Visa mūsu kuplā ģimene atspoguļo Latvijas vēsturi. Un kāds cits vēl, lasot šo grāmatu, var redzēt arī savas ģimenes vēsturi," pieļāva Jāņa Čakstes mazmazmeita Kristīne Čakste.

Grāmata "Karš. Mīlestība. Brīvība" ir stāsts par sāpēm, asarām un izmisīgu vēlmi dzīvot. Tā ir arī liecība par ticību un cerību, cieņas apliecinājums tiem, kuri nesa vislielāko upuri, lai mēs varētu būt brīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti