Dienas ziņas

Papē atdzimusi vēsturiskā fišerijas ēka

Dienas ziņas

Liegumi sargā putnus un tracina mežsaimniekus

Ceļ godā pirts tradīcijas

Višķos festivālā ceļ godā pirts tradīcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Daugavpils novada Višķos aizvadīts "Latvju pirts un zāļu festivāls", kur varēja sastapt pirtniekus un veselīga dzīvesveida praktiķus. Latgalē festivāls interesentus pulcēja jau otro gadu ar mērķi iedzīvināt un popularizēt senās pirts tradīcijas.

Višķu estrāde un tās apkārtne uz trīs dienām bija pārvērtusies par pirtnieku un pirtsmīļu miera ostu. Jau otro gadu tur notika "Latvju pirts un zāļu festivāls". Tie ir lielākie pirtnieku, kā arī zāļu un ārstniecības augu vācēju svētki Latvijā.

"Es uzskatu, ka šī ir viena no tādām visskaistākajām vietām, kas ir Latgalē, ar ļoti labu sagatavotu vidi tādiem pasākumiem. Mēs te atnācām un sapratām, ka mums te jābūt. Jo es nekad nelietošu vārdu nejaušība. Nav pasaulē nejaušību. Visam ir notikumu ķēde," sprieda biedrības "Latvju pirts un SPA asociācija" valdes loceklis Igors Stepanovs.

" (..) Latgalē ir zāļu pievienotā vērtība. Mēs runājam vairāk, kā audzēt, kā vākt, kā izmantot zālītes un augus, jo Latvijas pirts nav atraujama no zālītēm un augu izmantošanas," piebilda biedrības valdes locekle Aija Stepanova.

Festivāla laikā notika lekcijas, kur savās zināšanās par pirts un zāļu tēmu dalījās vairāk nekā 30 šīs jomas speciālisti.

Tāpat ikviens varēja apmeklēt pirtnieku meistarklases un izbaudīt dažādus pirts labumus tikko izkurinātā pirtiņā.

"Mēs šovasar esam visur, kur ciena pirti, visur, kur svin pirti, visur, kur bauda pirti, visur, kur bauda vasaru, siltu gariņu, augus un cilvēkus. Atsaucība ir dažāda," teica raganiņa Santa, pirtniece no Bauska.

"Mums jāatgriežas pie mūsu vecajām senču tradīcijām. Mūsu senči, it īpaši latgalieši, latgalieši gāja katru nedēļu pirtī!

Katrā latgaļu mājā bija melnā pirtiņa. Un cilvēks tur, nu, kā saka, gan miesiski attīrījās, gan garīgi attīrījās," sacīja pirts vecmeistars Miervaldis Kaļāns.

Baudīt pirts svētkus Višķos ieradās brīvdabas pasākumu cienītāji no tuvākiem un tālākiem novadiem. Viņi atzina, ka festivāla laikā saņem līdz šim nebijušas sajūtas.

"Mums tikko bija lekcija pie šambungām. Jā, pie laika vīra, kurš apstādināja laiku un nodemonstrēja mums savas zinības šamaniskajā bungošanā. Un, kad viņš to darīja, es jutos kā uz savas takas. Mana taka!," klāstīja festivāla apmeklētāja Ieva no Ratniekiem.

"Nav iespējams ēterā nodot tās sajūtas, ko šādos brīžos tu vari izbaudīt.

Tāpēc es varu tikai aicināt visus piedalīties tādos pasākumos un pašam izbaudīt!" teica festivāla apmeklētājs Guntars no Ratniekiem.

Viens no festivāla maģiskākajiem brīžiem, kā arī daudzu klātesošo izaicinājums, bija uguns rituāls.

"Vienā uguns rituāla ietvarā mēs vedam divus rituālus. Tas ir attīrīšanās rituāls un rituāls, teiksim, pateicības un sevis apliecināšanas rituāls," sacīja Stepanovs.

Savukārt jūlija nogalē Jelgavas novada Nākotnes ciemā jau piekto reizi visus aicinās "Latvju pirts un veselības festivāls".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti